12. lat działamy dla dziedzictwa

Nie będzie tortu, fajerwerków czy choćby imprezy integracyjnej, ale wszystkim naszym współpracownikom, partnerom i sponsorom składamy serdeczne podziękowania! Warto odnotować, że w marcu 2022 r. mija 12 lat od rozpoczęcia działalności przez Fundację „Dla Dziedzictwa”. Dnia 9 kwietnia 2010 r. podmiot został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Fundatorami są Tomasz Kwiatek z Opola i Jacek Stec z Warszawy, który obecnie prowadzi własną fundację skoncentrowaną na sprawach „warszawskich”.

Fundacja „Dla Dziedzictwa” powstała po to, aby służyć szeroko rozumianemu dziedzictwu i wspierać działania służące jego promocji i ochronie. Celem Fundacji jest dążenie do kulturowego, cywilizacyjnego, społecznego i gospodarczego rozwoju i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz środowiska naturalnego kraju. Ważnym celem statutowym jest również kształtowanie postaw patriotycznych, co realizujemy poprzez organizację od 2015 r. Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, a także promocja i rozwój wolontariatu.

Specjalizujemy się w promocji dziedzictwa materialnego, niematerialnego i archeologicznego. W ramach swojej działalności Fundacja: przygotowuje wystawy (krajowe i zagraniczne), organizuje akcje społecznekoncerty, spacery edukacyjne, warsztaty, warsztaty wokalne, warsztaty fotograficzne, imprezy plenerowe, plenery malarskie, gry terenowe, pokazy, prelekcje i lekcje żywej archeologii, które cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców. Sadzimy też w Opolu drzewa pamięci i promujemy wszelkie akcje związane z ochroną przyrody (polecamy zakładkę Nasze Projekty i media o nas).

Szczególną atencją darzymy organizowane (na razie sporadycznie)  lekcje żywej archeologii, które cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców. Prowadzący, znany archeolog dr Marek Bednarek nie kryje z tego powodu zadowolenia:

W dobie, gdy tel. komórkowy mają już dzieci od najmłodszych lat, oderwanie ich uwagi od smartfona w czasie jakiejkolwiek prelekcji jest niezwykle trudne. Wyjazd z rodzicami do muzeum wydaje się nudny, wędrówka od gabloty do gabloty jest mało atrakcyjna a do tego dochodzą jeszcze uwagi osoby pilnującej wystawę, by niczego nie dotykać. Po wielu spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, a także z osobami dorosłymi wypracowaliśmy sposób komunikowania się  i wzbudzania zainteresowania  archeologią. Krótka i żywa opowieść na wybrany temat połączona z prezentacją zabytków, które można wziąć do ręki. Wystarczy przywieść ze sobą na spotkanie trochę tego, czego w magazynach muzealnych jest ogromna ilość, czyli kilka naczyń glinianych lub ich fragmentów. Gdy zabierzemy jeszcze jakieś zabytki kamienne czy też metalowe, to sukces murowany. Mina dzieci i młodzieży biorącej do ręki zabytek, który można bez obaw dotknąć nie powodując jego destrukcji, jest bezcenna. Wtedy sypią się pytania, uwagi itp.  Smartfony uśpione spoczywają głęboko w kieszeniach.

W 2021 r. zaangażowaliśmy się społeczne w sprzątanie zabytkowego kościoła pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach. Z naszej inicjatywy być może zabytek ten znajdzie nowego gospodarza, który będąc na miejscu będzie mógł lepiej zadbać o ten wyjątkowy obiekt.

Fundacja prowadzi także działalność wydawniczą, w ramach której publikuje książki, ebooki, foldery, broszury, gazetki, a w 2020 r. wydaliśmy również płytę CD pt. „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”. Był to nasz wkład w obchody 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich. Płyta, którą wydaliśmy stanowi muzyczny zapis ducha tamtych czasów. Jest też swoistym i uniwersalnym wyrazem hołdu jaki muzycy i Zarząd Fundacji „Dla Dziedzictwa” złożyli niniejszym bohaterom – Powstańcom Śląskim, a także wszystkim ofiarom tego starcia zbrojnego.

W kręgu zainteresowania Fundacji jest również promocja dziedzictwa niematerialnego. Organizowaliśmy warsztaty rzeźbiarskie i rękodzielnicze. Konsekwentnie promujemy na naszej witrynie internetowej lokalne tradycje i zwyczaje, a także twórców ludowych i menadżerów kultury – bo chronić dziedzictwo niematerialne to znaczy chronić twórców. Doceniają to również nasi partnerzy.

„Region Śląska Opolskiego to miejsce, gdzie przenika się wiele kultur – polska, niemiecka, śląska, kresowa i czeska. To ogrom skomplikowanej historii i bogatego dziedzictwa kulturowego. Często niestety nieznanego przez samych mieszkańców i nie zawsze docenianego. Dlatego tak ważne i istotne są działania Fundacji Dla Dziedzictwa, która w swoich działaniach wspiera wszelkie przejawy kultury – tej materialnej jak i niematerialnej naszego regionu. A osoby zaangażowane w jej działania mają wyjątkowe wyczucie niuansów wielowarstwowej kultury opolskiej o zawiłych losach. Szczególnie cieszą działania Fundacji w zakresie ochrony zabytków, które niszczeją w naszym regionie z każdym dniem. Ale Fundacja dzielnie walczy o to, aby nie popadły w całkowitą ruinę i zapomnienie!” – twierdzi dr Sandra Murzicz, Prezes Fundacji „Opolskie Dziouchy”, z którą współpracujemy na wielu polach.

Jakie plany na przyszłość?

W 2022 r. będzie nowa płyta CD pt. „Ja Jestem”. Pracujemy nad projektem muzycznym związanym z teologią mistyczną. Artysta Grzegorz Płonka zainspirował się niemieckim teologiem ks. Karlem Rahnerem (1904-1984), który aktualne ludzkie doświadczenie oraz myśl próbował połączyć z wiarą chrześcijańską. Jest też autorem słynnego zdania, że „Chrześcijanin jutra będzie albo mistykiem – kimś, kto czegoś doświadczył – albo nie będzie go wcale”. W ramach nowego projektu muzycznego nagraliśmy 4 utwory do fragmentów tekstów czterech chrześcijańskich mistyków, żyjących w różnych wiekach. Nagrania miały miejsce w piątek 18 marca 2022 r. w podziemiach kościoła Ojców Franciszkanów w Opolu i w opolskiej Katedrze.

Włączamy się obchody Europejskich Dni Archeologii, projektu społecznego organizowanego od 2010 r. pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury i koordynowanego przez Narodowy Instytut Profilaktycznych Badań Archeologicznych (INRAP), którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziedzictwa archeologicznego. Od 2019 r.  czerwcowe święto archeologii zostało rozszerzone na całą Europę. W 2022 r. po raz pierwszy włączy się do niego nasza Fundacja.

 

To nie wszystkie projekty związane z archeologią. Angażujemy się bowiem również w powstanie pierwszego w regionie szlaku archeologiczno-przyrodniczego szlakiem średniowiecznych grodzisk wzdłuż dolnego brzegu Nysy Kłodzkiej autorstwa śp. Krzysztofa Spychały. Przy tym projekcie współpracujemy z Nadleśnictwem Tułowice i Fundacją na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. W naszym zamyśle jest organizacja inauguracyjnego rajdu rowerowego szlakiem wybranych przez Nadleśnictwo Tułowice stanowisk archeologicznych o walorach przyrodniczych.

W kręgu naszych zainteresowań nadal pozostaje dziedzictwo niematerialne. Będzie kilka nowych projektów związanych z lokalnymi tradycjami i zwyczajami. Mamy marzenie pójścia śladem Heleny Modrzejewskiej, wybitnej aktorki i mecenaski kultury i stworzenia w Opolu salonu biznesowego wspierającego lokalne dziedzictwo. Tego marzenia, które sprowokowało  nazwę naszej organizacji, jak dotąd nie udało się zrealizować. Nie tracimy nadziei i zapału. Działamy dla dziedzictwa. Niezmiennie też na naszej witrynie internetowej opisujemy zabytki, pomniki przyrody, lokalne zwyczaje i tradycje, a także przypominamy ciekawe postaci i wydarzenia historyczne ważne dla Śląska Opolskiego, historycznego Górnego Śląska i Polski.

Polecamy: Tomasz Kwiatek w Radio Opole o 12 latach działalności FDD