Baczyński Projekt

Szanowni Państwo,

Baczyński Projekt ma na celu uwrażliwienie odbiorcy na piękno poezji polskiej, co zdaniem autorów jest możliwe dzięki uchwyceniu jej wartości w konwencji bliskiej współczesnemu słuchaczowi. Kompozycje utrzymane w stylistyce rytmicznego, melodyjnego tła muzycznego doskonale akompaniują bogatej w treść narracji, która podana jest w niecodzienny dla tego typu twórczości sposób, poprzez rap. Poeta, którego dzieła są istotą projektu to Krzysztof Kamil Baczyński. Urodzony krótko po I wojnie światowej w 1921 r. geniusz literatury w swoim krótkim, choć bardzo bogatym życiu zetknął się z okrucieństwem wojny w wieku 18 lat, kiedy kolejna, druga wojna światowa wybuchła we wrześniu 1939 roku. Wszystko, czego doświadczał, to, co widział i co przeżywał zapisywał, zamykając swoje spostrzeżenia i emocje w swoich wierszach. Wielu poetów tamtego niełatwego dla Polaków okresu próbowało opisać bestialstwo wojny, szok, spowodowany zezwierzęceniem i zbydlęceniem wielu ludzi, jaki potrafi wywołać w niektórych czas wojny. W poezji Baczyńskiego odnaleźć można jednak coś szczególnego, wartość, która wyróżnia się na tle podobnych opisów trudnych doświadczeń okrutnego czasu wojny. Potrafił on w kilku wersach zapisać obrazy, które współczesnemu odbiorcy wręcz pojawiają się przed oczyma w czasie czytania tekstu.

Zważywszy na te okoliczności pojawiła się w rozważaniach twórców owego projektu myśl o możliwości zobrazowania tego geniuszu literackiego poprzez muzykę. Przy pierwszych spotkaniach i próbach pojawiały się wątpliwości, czy poezja z lat 40-tych ubiegłego stulecia odnajdzie się we współczesnych aranżacjach muzycznych, czy rap to odpowiedni sposób przekazywania wierszy, w których zawarte są tak trudne przeżycia i w których na każdym kroku pobrzmiewają bolesne doświadczenia i stan duszy człowieka w czasie wojny. Każde kolejne spotkanie i próby wkomponowania tekstów Baczyńskiego do muzyki – która przy pierwszych spotkaniach powstawała często spontanicznie, poprzez inspirację wierszami poety – upewniło nas w przekonaniu, że nasze przedsięwzięcie obiera właściwy kierunek. Projekt posiada walory dydaktyczne i edukacyjne. Czytanie jest ogromna wartością i twórcy nagrań bynajmniej nie mają na celu szukania dla niej zastępstwa. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że na początku wiele osób chętniej sięgnie po nagranie, niż po tomik poezji, jednak jest też bardzo możliwe, że po wysłuchaniu poezji Baczyńskiego w formie utworów muzycznych słuchacz będzie zaciekawiony treścią i wtedy właśnie będzie chciał zobaczyć tekst, a później, co niewykluczone, może sięgnąć – dzięki czemu słuchacz, oprócz poszerzania swojej wiedzy historycznej może nabrać pokory i zrozumienia względem losu człowieka, który zmuszony jest do życia w czasie wojny. Twórcy projektu wierzą, że przez swoją pracę umożliwią jego odbiorcom bliższe spotkanie z twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, co z pewnością przyniesie im wspaniałe przeżycia, rozwinie ich wrażliwość na sztukę i poezję, a także będzie dla nich owocną życiową lekcją.

Projekt został dofinansowany przez Polską Fundację Narodową w Warszawie.

Projekt jest oddolną inicjatywą Fundacji „Dla Dziedzictwa” mającą wyjść z muzyką nie tylko do młodzieży przez młodych twórców używających nowoczesnej formy przekazu w stylu rap.

Z poważaniem

Tomasz Kwiatek
Prezes Fundacja „Dla Dziedzictwa”

[email protected]

Zrzutka na Baczynski Projekt. Dziękujemy za każde wsparcie!

 

MP3 – ODDYCHA MIASTO – Baczyński Projekt

 

 

„I w sztandary dąć, i bić w kamień,
aż się lew spod dłoni wykuje,
aż wykrzesze znużone ramię
taki głaz, co jak serce czuje.”

Warszawa, 10 II 1943 r., K. K. Baczyński