Będzie nowa płyta Grzegorza Płonki – „Ja Jestem”

Pracujemy nad nowym projektem muzycznym związanym z teologią mistyczną. Tym razem artysta Grzegorz Płonka zainspirował się niemieckim teologiem ks. Karlem Rahnerem (1904-1984), który aktualne ludzkie doświadczenie oraz myśl próbował połączyć z wiarą chrześcijańską. Jest też autorem słynnego zdania, że „Chrześcijanin jutra będzie albo mistykiem – kimś, kto czegoś doświadczył – albo nie będzie go wcale”.

W ramach nowego projektu muzycznego nagrane zostaną 4 utwory do fragmentów tekstów czterech chrześcijańskich mistyków, żyjących w różnych wiekach:
– Pseudo Dionizego Areopagity (V), od którego wywodzi się tradycja dionizjańska na Zachodzie (z dzieł Dionizego czerpali m.in. św. Maksym Wyznawca, Jan Szkot Eriugena, wiktoryni, reprezentujący szkołę klasztoru św. Wiktora, św. Albert Wielki i inni),
– Mistrza Eckharta (XIII/XIV), przedstawiciela mistyki nadreńskiej, którego nauki kontynuowali m.in. Jan Tauler i Henryk Suzo,
– św. Jana od Krzyża (XVI), odnowiciela i doktora Kościoła, reprezentującego mistykę hiszpańską, której przedstawicielami byli również Francisco de Osuna i św. Teresa z Avili,
– Angelusa Silesiusa (Anioł Ślązak, XVII), autora utworów apologetycznych, pieśni religijnych i aforyzmów o mistycznym zjednoczeniu z Bogiem.

Wybrane teksty zawierają teologiczne refleksje powstałe na bazie mistycznych doświadczeń.

Pomysłodawcą „Ja Jestem” i autorem linii wokalnych utworów wchodzących w skład tego projektu jest Grzegorz Płonka. Elektroniczną oprawę muzyczną (w stylu ambient) stworzył Jacek Dzwonowski.

Fragment jednego z nich prezentujemy poniżej:

Utwór „Najwyższa przyczyna wszystkiego, co poznawalne, nie jest poznawalna” jest utworem rozpoczynającym płytę „Ja Jestem”. W utworze wykorzystano fragmenty tekstu Pseudo Dionizego Areopagity, pochodzące z V rozdziału pt. „Najwyższa przyczyna wszystkiego, co poznawalne, nie jest poznawalna” jego dzieła „Teologia mistyczna”. Pseudo Dionizy-chrześcijański mistyk, żył w V wieku. Wywarł on wielki wpływ na wielu średniowiecznych autorów (św. Maksym Wyznawca, Jan Szkot Eriugena, wiktoryni, reprezentujący szkołę klasztoru św. Wiktora, św. Albert Wielki i inni), którzy w swych dziełach odwoływali się do Dionizego, jako najwyższego autorytetu w dziedzinie mistyki.
V rozdział „Teologii mistycznej”, podobnie jak inne rozdziały tego dzieła mają dowieść, że droga ku doświadczeniu Boga (Najwyższej przyczynie wszystkiego) wymaga opróżnienia umysłu z wszelkich symboli, nazw i wyobrażeń o Nim. Dopiero po tym oczyszczeniu – w połączeniu z Bożą łaską – możemy się z Nim zjednoczyć.
Kompozycja „Najwyższa przyczyna wszystkiego, co poznawalne, nie jest poznawalna” została zaaranżowana w stylu muzyki ambient z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych. Jej fragment może być podstawą do zrealizowania ok. 1,5 minutowego trailera promującego  płytę „Ja Jestem”. Scenariusz trailera zbudować można na przykład w tonacji czarno-białej, z uwzględnieniem dionizowskiego opróżniania umysłu-kadru z wszelkich obrazów, do ciemności, z której wypłynie stróżka światła.

Płyta „Ja Jestem” zostanie nagrana w Opolu – w podziemiach kościoła Ojców Franciszkanów w Opolu i w opolskiej Katedrze. Koncerty promocyjne odbędą się m.in. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Obórkach i kościele pw. św. Józefa w Michałowie.

https://opole.tvp.pl/54878006/powstanie-plyta-w-duchu-mistyki-chrzescijanskiej-grzegorz-plonka-zainspirowany-karlem-rahnerem

https://radio.opole.pl/101,457180,kultura-i-rozrywka&dtx=&szukaj=&go=morelist&s=7

 

 Grzegorz Płonka – muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W swym dorobku artystycznym posiada 9 płyt CD. Współpracował m.in. z Michałem Urbaniakiem, Józefem Skrzekiem, Józefem Brodą, Marcinem Pospieszalskim.
Autor kilku książek oraz wielu publikacji prasowych. Brał udział w kilku filmach dokumentalnych, dotyczących historii i kultury Śląska. Współprowadzi muzyczną audycję w Polskim Radio Katowice pt. „Fto śpiywo, furgo w niybo. Grzegorza Płonki śląskie śpiewanie”. Koordynator projektu (2020) digitalizacji zbiorów prof. Adolfa Dygacza w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.    Grzegorz Płonka za swą działalność uhonorowany został między innymi: wyróżnieniem Narodowego Instytutu Kultury w Warszawie (2015), tytułem „Ślązaka Roku” (2017), Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego (2018), Nagrodą im. Karola Miarki w województwie śląskim za rok 2020, przyznawaną przez Zarząd Województwa Śląskiego.

Grzegorz Płonka jest członkiem Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce (WCCM) oraz inicjatorem powstania Katowickiej Grupy Medytacyjnej – jednej z najdłużej działających medytacyjnych grup w Polsce wchodzących w skład WCCM.

Jacek Dzwonowski – Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (specjalność – skrzypce). Członek kwartetu smyczkowego AltraVolta, zespołu Muzikanty a także – od zarania działalności zespołu – artysta współpracujący z Teatrem A. Gra praktycznie na wszystkich instrumentach smyczkowych takich jak skrzypce, altówka, sitar, erhu. Jest kompozytorem oraz realizatorem i producentem nagrań.  Jako muzyk towarzyszący współpracuje m.in ze Stanisławem Soyką („Sonety Shakespeare`a”, „Tryptyk Rzymski”, „Pasja Szczecińska”, „Soyka po śląsku”) i Joanną Kondrat (laureatka 49. KFPPP w Opolu, 2012). W roli muzyka sesyjnego można go usłyszeć na ponad 20 płytach, w tym na płytach Grzegorza Płonki – „Życie pieśniczką pisane”, „uOdro nasza, uOdro” i „Vox ex Silesia”.