Nagrody rozdane. Dziękujemy laureatom, partnerom i sponsorom VIII Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych!

W piątek 18 marca 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom VIII Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Poziom jak zwykle był bardzo wysoki. Nie tylko wiedza, ale i czas udzielenia odpowiedzi były kluczem do sukcesu w ósmej edycji Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Test organizowany jest przez naszą Fundację od 2015 r. i na stałe wszedł już do obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy po 1944 r. organizowali na polskich ziemiach podziemie antykomunistyczne.

 

VIII edycja testu odbyła się 2 marca br. w formie online. Wzięło w niej udział 30 uczestników, którzy zostali sklasyfikowani w 3 kategoriach wiekowych: dorosłych, szkół ponadpodstawowych i podstawowych.

Najlepszy wynik uzyskał Jarosław Jurkowski, który prawidłowo odpowiedział na 27 z 30 pytań (w czasie 16:46:24).

Wśród dorosłych kobiet najlepszy wynik zdobyła Aleksandra Pabisiak, która zdobyła 21 punktów. Pani Aleksandra bierze udział w konkursie wiedzy od kilku lat i w 2018 r. zajęła II miejsce w kategorii szkół średnich.

W kategorii szkół średnich laureatem został Konrad Walasik z Namysłowa (26 pkt.; czas: 16:32:18), który w wypowiedzi dla Radia Opola powiedział:

-„W tym roku trzeba było znać bardzo dużo osób, różnych dat. I porównując to z innymi edycjami to była przepaść”.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła  Emilia Lichowicz z Otmuchowa, pierwszy raz brała udział w teście. Laureatka zdobyła  21 punktów (czas: 16:40:26).

W piątek, 18 marca br. w gościnnej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, organizatorzy i partnerzy testu wręczyli nagrody laureatom. Przy tej okazji upamiętniono ofiary wojny na Ukrainie, które uczczone zostały minutą ciszy.

Jak zapewniają organizatorzy, wykrystalizowała się grupa pasjonatów historii, którzy od kilku edycji biorą udział w teście. Każdego roku pytania zmieniają się jednak.

– „Mamy świadomych uczestników, którzy co roku zaskakują nas jeszcze wyższym poziomem wiedzy. Zaskakuje nas, że mamy już taką stałą liczbę osób, które z roku na rok poprawiają swoją wiedzę. Mamy też zaangażowanych partnerów i sponsorów. Utrzymujemy wysoki poziom testu. Staramy się, żeby każdego roku test miał swojego patrona. W tym roku poświęcony był pamięci kpt. Henryka Flamego pseudonim „Bartek” i jego żołnierzy, skrytobójczo zgładzonych 75 lat temu na Opolszczyźnie przez Urząd Bezpieczeństwa. 20 pytań dotyczyło historii tego zgrupowania” – twierdzi Tomasz Kwiatek, Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”, organizator testu.

 

Głównym fundatorem nagród w konkursie była firma PPO PP ze Strzelec Opolskich.

– „Projekty tożsamościowe są priorytetem dla PPO. Dlatego z radością udzieliliśmy wsparcia finansowego fundacji Tomasza Kwiatka. Gratuluję zwycięzcom, szczególnie tym reprezentującym młode pokolenie. Cieszy, że historia żołnierzy NSZ pozostaje atrakcyjnym tematem” – zapewnia Mateusz Magdziarz, dyrektor przedsiębiorstwa.

 

Partnerzy główni:
– Urząd Miasta Opola,
– PPO Przedsiębiorstwo Państwowe.
Partnerzy:
– Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski,
– Chorągiew Związku Harcerzy Rzeczypospolitej  Ziemi Opolskiej im. rtm. Witolda Pileckiego,
– Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu,
– Stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole,
– Fundacja „Blisko Polski”.
– Stowarzyszenie Jedna Odra.
Patronat honorowy:
– Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Opola
– Oddział Narodowego Banku Polskiego w Opolu
– Instytut Śląski w Opolu
– Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu
– Dyrektor PFRON O/Opole

Fot. Paweł Stauffer, PPO

Źródło:

NTO, Radio Opole, TVP 3 Opole

https://www.dladziedzictwa.org/2022/03/02/znamy-laureatow-viii-opolskiego-testu-wiedzy-o-zolnierzach-wykletych/#more-13344

https://nto.pl/w-miejskiej-bibliotece-publicznej-odbylo-sie-podsumowanie-i-wreczenie-nagrod-laureatom-viii-opolskiego-testu-wiedzy-o/ar/c1-16109279

https://opole.naszemiasto.pl/w-miejskiej-bibliotece-publicznej-odbylo-sie-podsumowanie-i/ar/c1-8732403

https://radio.opole.pl/100,557434,nagrodzono-laureatow-osmego-testu-wiedzy-o-zolni

https://opole.tvp.pl/59124331/mlodziez-zna-historie-zolnierzy-wykletych-znamy-wyniki-testu-wiedzy-o-bohaterach