Pytań nie było końca. Archeologia na żywo, na wyciągniecie ręki…

Stereotypowo archeologia kojarzyła się dzieciom z Egiptem, zamkami i Indiana Jonsem. Były też pytania  o dinozaury… Archeolog dr Marek Bednarek przywiózł ze sobą i wystawił na stole jakieś „dziwne”, stare przedmioty, z których dzieci potrafiły rozpoznać jedynie całe „garnki”. Ale były też ”kamienie”. Zabraliśmy dzieci w daleką podróż w przeszłość, do czasów kiedy rozwój kultury praludzi zaczął się od wykorzystania przedmiotów wykonanych  z… kamienia. Pięściaków, siekierek, toporków…..

Jaki cel nam przyświecał? Otóż, chcieliśmy powiedzieć dzieciom, czym jest archeologia i czym się zajmuje archeolog. Przekonać je, że archeologia to nie tylko nauka, specjalistyczna wiedza, zespół działań i metod badawczych. Archeologia to również edukacja, popularyzacja i pasja życiowa. To także forma praktyki społecznej i kulturowej, która łamie bariery, pobudza wyobraźnię i inspiruje.

Fundacja „Dla Dziedzictwa” we współpracy z PFRON – Oddziałem w Opolu zorganizowała w dniu 18 czerwca 2021 r. warsztaty archeologiczne, które – bazując na edukacji interaktywnej – pozwoliły dzieciom przyswoić nowe i skomplikowane wiadomości w atrakcyjny sposób. Szczególnym ich walorem było to, że można było dotykać zabytków archeologicznych i pytać archeologa o wszystko.

O tym czym jest archeologia i na czym polega praca badacza mogły przekonać się dzieci szkolne na zajęciach z archeologii, które poprowadził dr Marek Bednarek, znany archeolog z Wrocławia, celtolog, badacz wielu stanowisk na Śląsku.

O godz. 9.30 rozpoczęły się warsztaty archeologiczne dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu, przy ul. Książąt Opolskich 21. Odeszliśmy od formuły zajęć multimedialnych. Postawiliśmy a bezpośredni kontakt z zabytkami i sprzętem, z którego korzysta archeolog w czasie badań wykopaliskowych. A nie był to tylko pędzelek… Dzieci dowiedziały się czego szuka archeolog i jak szuka. Kupka brudnych „kamieni” okazała się zbiorem fragmentów rozbitych naczyń glinianych, z których można skleić całe naczynia. Inne „kamienie” były narzędziami bez których byłby niemożliwy postęp cywilizacyjny w odległych epokach. Bezcenna była mina dzieci dotykających i biorących zabytki do ręki.

O godz. 11.40 i o godz. 12.40 lekcje archeologiczne dr Bednarek przeprowadził dla klasy 6 i 2 w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Naszej Szkole” na Chabrach w Opolu.

Dla dzieci II klasy w sposób przystępny starano się przekazać wiedzę o pradziejowej kulturze, którą pozostawił po sobie człowiek. Jak długi był okres, od chwili kiedy pojawiło się pierwsze narzędzie wykonane z kamienia do czasów powszechnego wykorzystania żelaza do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Dziesiątki pytań od dzieci, radość z brania do ręki i dotykania zabytków wskazywały na istniejące u nich duże zainteresowanie archeologią. Przy okazji mogliśmy oddzielić świat fantastyki, wszechobecnej w filmach oglądanych przez dzieci, od  realnego świata, którego przeszłość  bada i poznaje archeologia jako nauka. Niezwykle cenne pytanie, które padło na spotkaniu i na które dzieci usłyszały odpowiedź, to: Co zrobić z zabytkami, które znajdziemy w ogródku?

Klasa VI to już młodzież doskonale przygotowana przez nauczyciela historii. Opowiadanie o pradziejach można było uszczegółowić do epok, czy też krótszych okresów. Zatrzymaliśmy się na dłużej w czasach, gdy na Śląsku i w Europie militarnie i kulturowo dominowali Celtowie. Kontakt z „żywymi” zabytkami bezcenny 😊.  Umówiliśmy się na ciąg dalszy spotkania z archeologią w szkole i na wykopaliskach.

Zainteresowanie dzieci, liczne pytanie i rozbudzona ciekawość są dla nas informacją, że takie warsztaty są wartościowe i potrzebne. Dziękujemy doktorowi Markowi Bednarkowi za zaangażowanie, a Opolskiemu Oddziałowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za współpracę i organizację.