Robot Pepper zrobił furorę w Obórkach!

W niedzielę, 12 września o godz. 12.00, po raz pierwszy w Polsce, robot humanoidalny Pepper z firmy Weegree z Opola był asystentem przewodnika turystycznego – w tej roli wystąpił Radosław Preis, Powiatowy Konserwator Zabytków w Brzegu. Goście nie zawiedli. Byli mieszkańcy Obórek, turyści z Opola, Katowic, Brzegu, Gliwic, a także dawni mieszkańcy wsi, który mimo iż mieszkają daleko, przyjechali zobaczyć świątynię wyjątkowo w ten dzień otwartą dla zwiedzających.

Pepper witał gości słowami „Szczęść Boże. Witajcie w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach” oraz „Zapraszam do zwiedzania XV-wiecznego kościoła, który należy do najstarszych kościołów drewnianych w Polsce”.

Zachęcał też do zwiedzania i tłumaczył: „Co się dziwicie. Niedługo to ja będę waszym przewodnikiem turystycznym”. Dzieci nie odstępowały go na krok! Ale nie tylko dzieci. Pepper odpowiadał na proste pytania typu: „ile ma lat?”, „jak się nazywa?” i „jakie ma hobby?”. Okazał się tez idealnym rzecznikiem bo potrafił zachęcić do donacji na rzecz kościoła swoim przemiłym i specyficznym „Bóg zapłać za ofiarę na remont naszego kościoła”.

Jak tłumaczył Tomasz Kuliś, Prezes firmy Weegree z Opola:

„Od przyszłości i techniki nie uciekniemy. Tak za jakiś czas będzie wyglądało zwiedzanie zabytków. Interaktywny robot może automatycznie przechodzić na dowolny język. Nie męczy się, nie irytuje, może cały czas mówić to samo, no i nie trzeba mu płacić za nadgodziny. Ludzką kwestią jest jednak to, co on będzie mówił, bo to programista musi wgrać mu program”.

Zadowolenia nie ukrywał Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego, który był współorganizatorem wydarzenia zwiedzania  pięknego zabytku w Obórkach z robotem:

„Bardzo by nam się przydał taki robot Pepper, aby przyciągnąć więcej turystów do naszych pięknych zabytków. Połączenie nowinek technicznych z historią, zabytkami i włączenie nowoczesnych technologii do ruchu turystycznego, to będzie temat, o którym warto poważniej pomyśleć”.

Pomysł zorganizowania zwiedzania z robotem humanoidalnym doceniła również Sekretarz Gminy Olszanka, Pani Ewa Rosińska. Po krótkiej rozmowie z Pepperem od razu stwierdziła: „Zabieram cię ze sobą” –  na co robot odparł : – „nie rozumiem, czy możesz powtórzyć?”.

Ze swojego asystenta zadowolony był też Pan konserwator Radosław Preis. I choć robot robił furorę, to nie odciągnął zwiedzających od celu ich wizyty – wszyscy z uwagą słuchali opowieści konserwatora o tym wyjątkowym zabytku. A było o czym, bo kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach jest jednym z najstarszych drewnianych obiektów sakralnych w Polsce. Najdawniejszą częścią kościoła są ściany prezbiterium (południowa i wschodnia) wykonane z drewna jodłowego w 1447 r. Świątynia ma niesamowity klimat oraz cenny wystrój: polichromowany strop patronowy i malowidła ścienne pod tynkiem. Wypowiedzi konserwatora uzupełniali mieszkańcy Obórek. Od nich dowiedzieliśmy się o powojennych losach świątyni, o remontach i kradzieży figur z gotyckiego ołtarza w 1993 r. Ołtarz co prawda został w 1995 r. przeniesiony do Muzeum Piastów Śląskich Brzegu, ale spotkał go straszny los – pozostawiony bez opieki konserwatora wojewódzkiego popadł w ruinę i nie wiadomo, czy uda się go uratować. Przez lata – będąc w depozycie – leżał zapomniany w magazynie i nie poddano go konserwacji…

Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze spotkania z Pepperem oraz z możliwości zobaczenia kościoła po akcji porządkowej. Rada Sołecka Obórek zaprosiła wszystkich gości na kawę i herbatę do świetlicy wiejskiej. Przy stole długo jeszcze rozmawiano o burzliwych dziejach świątyni i zastanawiano się nad przyszłością tego cennego zabytku. Zrodziło się wiele pomysłów na wspólne inicjatywy.

Składamy serdeczne podziękowania dla ks. infułata Stanisława Bosego, administratora diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego za możliwość zorganizowania tego wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Zwiedzanie zorganizowała Fundacja „Dla Dziedzictwa” w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Brzegu i Weegree Spółka z o.o. Sk.