Sto osób wciągnęła nasza gra miejska o Janie Pawle II!

Opolanie kochają zagadki, co udowodnili w niedzielę 14 października br. Na zrewitalizowanym placu Jana Pawła II w Opolu, w pobliżu teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu nasza Fundacja wraz z radnymi Dzielnicy Śródmieście w Opolu zorganizowała grę miejską pt. „Jan Paweł II”. Pogoda była wyśmienita, więc w zabawie wzięło udział 100 osób, głównie rodziny z dziećmi, ale nie zabrakło także seniorów. Uczestnicy dostali karty (wycięte przez 7 letnią wolontariuszkę), na których zaliczali 5 punktów gry terenowej. Celem zabawy było zdobycie maksymalnej ilości punktów i sprawdzenie swojej wiedzy na temat życia wybitnego Polaka. Trzeba było wykonywać zajęcia praktyczne lub odpowiadać na pytania z dziedzin:

  1. Narodziny i dzieciństwo JPII.
  2. Okres szkolny (przyjaźnie, koledzy szkolni).
  3. Pasje (kajaki, teatr, wykładowca)
  4. Praca z młodzieżą (ŚDM, TAIZE).
  5. Czas kapłaństwa (ksiądz, biskup, papież).

Przykładowe pytania:

Kiedy urodził się Karol Wojtyła? [ 18 maja 1920]

Jakie było drugie imię Karola Wojtyły? [ Józef]

Czy Karol Wojtyła znał swoją siostrę? [Tylko z opowiadań rodziców, jego siostra zmarła 16 godzin po urodzeniu]

Gdzie miała miejsce spotkanie Papież z młodzieżą muzułmańską? [Casabanca]

„Naród który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości?”. W jakich okolicznościach padły te słowa? [Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 po ponownym zalegalizowaniu aborcji]

W którym roku JP II dwukrotnie odwiedził Polskę i dlaczego? [W 1991 r. najpierw odbył oficjalną pielgrzymkę a w sierpniu przybył na Światowe Dni Młodzieży]

Jak nazywał się pierwsza parfia Karola Wojtyły? [Niegowić 1948]

Kto udzielał święceń kapłańskich Karolowi Wojtyle? [ks. Adam Sapiecha]

Kiedy ks. Karol Wojtyła był wyświęcony na biskupa? [ 28 września 1958?]

 

Wszyscy uczestnicy dostali kremówki papieskie, gadżety i nagrody ufundowane ze środków finansowych Dzielnicy Śródmieście. Największym zainteresowaniem cieszyły się bawełniane torby z nadrukiem logotypu Dzielnicy Śródmieście – idealne na zakupy.

Gra miejska uświetniła uroczystość oddania do użytku zrewitalizowanego placu Jana Pawła II w Opolu, której głównym wydarzeniem był wieczorny koncert m.in. Natalii Niemen poświęcony 40. rocznicy wyboru Kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja „Dla Dziedzictwa” i Zarząd Dzielnicy Śródmieście Miasta Opola

Fotografie: FDD i opole.pl