Akcja społeczna – sprzątamy kościół w Obórkach!

W sobotę, 28 sierpnia br. kontynuowaliśmy naszą akcję sprzątania kościoła pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach, który jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Z badań dendrochronologicznych wykonanych w 2020 r. przez prof. Tomasza Ważnego wiemy, że najstarszą częścią kościoła są ściany prezbiterium (południowa i wschodnia) wykonane z drewna jodłowego w 1447 r. Świątynia ma niesamowity klimat, cenny polichromowany strop patronowy i malowidła ścienne pod tynkiem.

Tym razem Tomasz (prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”), razem z Filipem i Kacprem zajęli się głównie czyszczeniem ścian w prezbiterium i nawie świątyni. Było to możliwe, dzięki pomocy ze strony Spółdzielni Socjalnej ECO-INVEST z Opola, która pożyczyła drabiny i rusztowanie.

Sprzątanie ścian z pajęczyn, insektów i kurzu zajęło dobrych kilka godzin. Było bardzo brudno. Tomasz Kwiatek stwierdził, że –„tylu pająków i pajęczyn jeszcze nie widział na ścianach”. Ale efekt robi wrażenie. Świątynia jest niemal gotowa na przyjęcie gości. Za zgodą właściciela obiektu, czyli Rady Synodalnej Kościoła Polskokatolickiego, zwiedzanie zabytkowego kościoła będzie możliwe w niedzielę 12 września o godz. 12.00 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tego samego dnia po południu planujemy kolejne atrakcje, o których będziemy informować.