Sztuka jest ponadczasowa, a jej przesłaniem jest wspólnota

Sztuka łączy pokolenia – wniosek ten choć nie odkrywczy, z pewnością wciąż potwierdza swoją siłę. Zorganizowany przez Fundację Dla Dziedzictwa w Opolu plener malarski Przestrzeń otwarta jako splot kulturowych i społecznych odniesień jest tego doskonałym przykładem. Plener odbył się 14 września 2019 roku na pl. Jana Pawła II w Opolu – nie da się ukryć, że lokalizacja została wybrana doskonale – znajdujące się w okolicy Galeria Sztuki Współczesnej i Teatr im. Jana Kochanowskiego pozwalały odczuć obecność kultury, dziedzictwa miasta. Uczestnicy mieli szeroki wachlarz możliwości tworzenia, a obrazy które powstały zawierają elementy pejzażu, scen rodzajowych, abstrakcji. Choć na plener obowiązywały zapisy, w ciągu dnia do wydarzenia dołączyła ogromna liczba spacerujących osób – byli to rodzice z dziećmi, młodzież, studenci, jak również działający w opolskim środowisku artyści. To właśnie to zróżnicowanie wieku uczestników zadecydowało o wyjątkowości wydarzenia – spontaniczne działania, uśmiechy i wspólne konsultacje zaowocowały powstaniem ciekawego zbioru obrazów, które zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej.

Jestem przekonana, że takie działania w przyszłości z pewnością wywarłyby równie dobry, jak nie lepszy skutek – wspólna praca i możliwość pobudzenia kreatywności zawsze działa ośmielająco, bez względu na to czy jest się wykształconym artystą, czy niespełna dwuletnim dzieckiem, jak w przypadku najmłodszego uczestnika pleneru. Sztuka jest ponadczasowa, a jej przesłaniem jest wspólnota, dziedzictwo i spojrzenie w przyszłość przy jednoczesnym szacunku do przeszłości. Prowadzenie tego pleneru było nie tylko elementem rozwoju, ale również czystą przyjemnością.

Autor: Beata Tarnowska

Fotografie: Ewelina Skut

 Beata Tarnowska – absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Dyplom magisterski obroniła w 2018 roku – w pracowni malarstwa prof. Edwarda Sytego. Zajmuje się malarstwem na pograniczu pejzażu abstrakcyjnego, pracuje na dużych formatach, z pomocą barwy i struktury zaznaczając autonomię dzieła. Publicystyka, jej eseje z zakresu historii i sztuki były publikowane m.in. w Focusie Historia Extra oraz na stronie Fundacji Promocji Sztuki Niezła Sztuka. Współpracuje z magazynem Artysta i Sztuka oraz portalem www.rynekisztuka.pl .