Wynalazek sposobu lepienia naczyń glinianych, to jeden z największych zdobyczy człowieka w pradziejach

Umiejętność lepienia naczyń glinianych była przełomowym wydarzeniem w dziejach ludzkości! Zmienił się asortyment i jakość spożywanych potraw. Pojawiła się potrzeba nadania im odpowiedniego smaku. O tym wszystkim opowiadał dr Marek Bednarek, znany archeolog, badacz wielu stanowisk archeologicznych na Śląsku podczas warsztatów archeologicznych pt. „Glina-naczynia-narodziny smaku”, które zorganizowano w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Cerekwi (gm. Kietrz), w dniu 17 września 2021 r.

Doktor Marek Bednarek (Fundacja Dla Dziedzictwa), Arkadiusz Korus (Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego ) oraz Małgorzata Hamryszak (Dyrektor Szkoły) zaplanowali i zrealizowali spotkanie dzieci i młodzieży oraz rodziców i zaproszonych gości z archeologią. Skupiono się na jednej z największej zdobyczy człowieka w pradziejach – wynalezieniu sposobu lepienia naczyń glinianych. Przedpołudniowe czterogodzinne spotkanie miało charakter edukacyjny. Uczniowie szkoły podzieleni na trzy grupy wiekowe (kl. I-III, IV-VI, VII-VIII) mieli okazję zapoznać się z pracą archeologa i z zabytkami, które znajduje w czasie prowadzenia badań wykopaliskowych. Zobaczyli i mieli okazję wziąć do ręki m.in. oblepione ziemią fragmenty naczyń wyjęte bezpośrednio z ziemi, oraz umyte i przygotowane do przechowywania w muzeum. Zobaczyli też naczynia posklejane z bezkształtnych fragmentów. Rozmawiano o sposobach lepienia naczyń, o możliwości przygotowywania potraw w naczyniach, o gotowaniu. Oczywiście nie było końca pytań.

Na prośbę nauczycielek zaproszono na spotkanie z archeologią również przedszkolaki, bardzo ciekawe co robi archeolog. Branie do rączek zabytków sprawiało im niesłychaną radość i nasuwało liczne pytania.

W godzinach popołudniowych (16.00-19.00) przygotowano prelekcję połączoną z wystawą zabytków pochodzących z badań wykopaliskowych prowadzonych na osadzie celtyckiej w Nowej Cerekwi, głównie dla rodziców uczniów szkoły, korzystając z okazji przyjścia ich na zebranie związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Przyjechali też goście z Głubczyc i z sąsiednich miejscowości. Po prelekcji długo rozmawiano przy kawie i słodkościach na tematy związane z archeologią i nie tylko.

Wydarzenie zorganizowano w ramach 29. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa