Zima z pisanką – warsztaty „pisankowania” w Tułowicach

Od poniedziałku, 16 stycznia 2023 r.  Tułowicki Ośrodek Kultury zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów „pisankowania”. Bo jak twierdzi wybitna opolska pisankarka pani Helena Wojtasik – „Każdy czas jest dobry, aby pisać pisanki”.

Podczas zajęć wszyscy zainteresowani będą mogli nauczyć się – oczywiście pod okiem wprawionych twórczyń ludowych – pisania pisanek techniką batikową. To technika pisania jaj wielkanocnych woskiem:

– „To czynność, która też niezwykle uspokaja, koi i odpręża. Zabawa wzorami i kolorami daje dużo radości”

– twierdzi Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury i propagatorka pisankowania.

Pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim trafiło w 2020 r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie Tułowicki Ośrodek Kultury pracuje nad wnioskiem o wpis Święta Opolskiej Pisanki w Tułowicach do Krajowego rejestru dobrych praktyk.

 Zimowe zajęcia „pisankowania” w Tułowickim Ośrodku Kultury będą odbywały się w każdy poniedziałek (dzieci – godz. 15.00-17.00, młodzież i dorośli – godz. 17.00-19.00) w świetlicy TOKu (budynek główny, I piętro). Uczestnicy warsztatów powinni posiadać: białe, umyte w gorącej wodzie z płynem do zmywania, ugotowane jajka.

Polecamy:

https://tok.tulowice.pl/354/warsztaty-pisankowania.html

https://www.dladziedzictwa.org/2022/04/03/krucha-sztuka-pelna-wzorow-i-kolorow/