Krucha sztuka pełna wzorów i kolorów

Młodzież i starsi pisali pisanki kiską i wyczarowywali na kruchej wydmuszce z kurzego jaja prawdziwe arcydzieła. Dzieci stawiały pierwsze kroki w sztuce pisania pisanek techniką batikową, choć niektórzy zaskakiwali precyzją i kreatywnością. W sali widowiskowej Tułowickiego Ośrodka Kultury było gwarno i kolorowo, a w powietrzu unosił się specyficzny zapach topionego pszczelego wosku i świec.

Nic dziwnego, bo w niedzielę 3 kwietnia br. w Tułowickim Ośrodku Kultury odbyło się  XVIII „Święto Opolskiej Pisanki” połączone z Jarmarkiem Wielkanocnym.

Impreza rozpoczęła się o godz. 10.00  konkursem „na żywo”, dostępnym dla wszystkich. Do godziny 13.00 trzeba było oddać robione na miejscu prace konkursowe, czyli zabarwione techniką batikową wielkanocne pisanki. Chętnych nie brakowało, choć pisanie jaj metodą batikową wymaga koncentracji, precyzji i pomysłu.

– „To czynność, która też niezwykle uspokaja, koi i odpręża. Zabawa wzorami i kolorami daje dużo radości.” – dodaje Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury i wielka propagatorka pisankowania.

Twórczyni ludowa cieszy się, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, bo w tym roku wzięło w nim udział blisko 50 osób – dorosłych i dzieci. Komisja konkursowa będzie sprawdzać przede wszystkim kompozycję, technikę wykonania, artyzm i piękno tej pisanki.

– „Pisanie pisanek nie jest łatwe. Trzeba mieć wprawę, żeby precyzyjnie rozprowadzić wosk na skorupce, a jedno zamoczenie szpilki w wosku, to jedna kreska na skorupce. Potem trzeba uważać przy barwieniu jajek, żeby nie stłuc wydmuszki i żeby nie pomylić kolorów barwnika – najpierw kolor żółty, potem pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski i czarny. Ale to zajęcie bardzo wciąga” – opowiada 10-letni Klaudia z Opola, która po raz pierwszy brała udział w konkursie pisania pisanek techniką batikową.

Dopełnieniem wydarzenia był niezwykle ciekawy wykład połączony z pokazem tradycyjnych strojów śląskich, który wygłosiła pani Ewa Kruszyna, główny specjalista ds. dziedzictwa kulturowego w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Tułowickiego Ośrodka Kultury w Tułowicach: www.tok.tulowice.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook (Fanpage TOK w Tułowicach). Prace zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej w holu siedziby Tułowickiego Ośrodka Kultury i będzie można je podziwiać od 6 do 30 kwietnia br.

Pisanie pisanek techniką batikową na Śląsku Opolskim trafiło w 2020 r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie Tułowicki Ośrodek Kultury pracuje nad wnioskiem o wpis Święta Opolskiej Pisanki w Tułowicach do Krajowego rejestru dobrych praktyk.