Las jako przestrzeń kulturowa – między światem a zaświatami

Las to symbol podróży, której celem jest wtajemniczenie. Las to daleki świat – „tamten świat”. Las to przestrzeń przemiany życia. Las to schronienie dla zakazanej i trudnej miłości. Las to przestrzeń kulturowa. O tym wszystkim opowie Państwu profesor Katarzyna Smyk, wybitna badaczka terenowa, wykładowca w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie.

Na spotkanie z panią profesor Katarzyną Smyk zapraszamy we wtorek, 16 sierpnia br. o godz. 18.00 do sali spotkań Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II, przy ul. Minorytów 4 w Opolu.

Wykład badaczki poprzedzi wystąpienie Marka Cholewy, nadleśniczego Nadleśnictwa Opole.

Spotkanie uatrakcyjni występ znanego pieśniarza Grzegorza Płonki, który wykona kilka utworów śląskich o tematyce leśnej. Wśród pieśni ludowych można bowiem znaleźć sporą grupę, w których tłem wydarzeń jest środowisko leśne. Świadczy to między innymi o tym, jak bardzo życie człowieka na przestrzeni wieków związane było z lasem. Najwięcej leśnych pieśni posiada oczywiście wątki miłosne i zalotne.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

dr hab. Katarzyna SMYK, Prof. UMCS – pracuje w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS
w Lublinie. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, zarządu Sekcji Polskiej Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych redakcji czasopism związanych z kulturą ludową („Twórczość Ludowa” – sekretarz od 2005 r., „Literatura Ludowa”, „Dziedzictwo Kulturowe Wsi”, „Wieś Radomska”, „Rocznik Podhalański” i in.). Przewodnicząca Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy MKiDN na lata 2019-2022, Pełnomocnik ds. programowych w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi. Badaczka terenowa. Autorka i redaktorka monografii, autorka ponad 100 artykułów naukowych poświęconych różnym przejawom dziedzictwa niematerialnego i sposobom ich ochrony. Wyróżniona wielokrotnie za aktywną działalność na rzecz ochrony i promocji kultury ludowej i dziedzictwa tradycyjnego województwa lubelskiego. Brała i bierze udział w kilkunastu projektach badawczych, w tym – wspieranych przez MKiDN – jako wykonawca lub opiekun naukowy. Jest autorką monografii „Obrzęd jako tekst kultury. Przykład Bożego Ciała w Spycimierzu” (2020). Brała udział w projektach spycimierskich w 2018 r. oraz w latach 2019-2020 i koordynuje projekt w latach 2021-2022. Obecnie jest odpowiedzialna za zespół ekspertów badających tradycję układania dywanów kwietnych na Opolszczyźnie (2022-2023).

Las jako przestrzeń kulturowa: między światem a zaświatami – wykład prof. Katarzyny Smyk