Poznaj tajemnice codzienności mieszkańców województwa śląskiego

Tegoroczna edycja wrześniowego święta zabytków będzie w województwie śląskim wyjątkowa – 40 Organizatorów przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń kulturalno-edukacyjnych w 28 miejscowościach. Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji EDD poznamy tajemnice codzienności mieszkańców historycznego Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego, Ziemi Częstochowskiej, a także Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Zawitamy również do Czeskiego Cieszyna i pogranicznych Mostów koło Jabłonkowa w Republice Czeskiej.

Już teraz proszę sobie rezerwować czas, bo we wrześniu zabierzemy Państwa m.in. na wycieczkę po 14 drewnianych kościółkach powiatu gliwickiego, pokażemy jak się szyje tradycyjne stroje cieszyńskie, z jakich części składają się męskie i żeńskie stroje rozbarsko-bytomskie oraz jak samemu można stworzyć tradycyjne koronki, wycinanki i bibułkowe kwiaty. Zajrzymy też do na co dzień zamkniętego dla turystów zabrzańskiego zakładu produkującego światowej sławy pompy wodne dla przemysłu ciężkiego. W Katowicach-Szopienicach nauczymy się Śląskiej Godki i zagramy w popularnego skata, w Knurowie możemy popróbować swoich sił i podejść do egzaminu na „kulanie felgi od koła”. W Tarnowskich Górach przekonamy się czy wielowiekowa tradycja gwarków wygrywa ze współczesnością i kto wygrał konkurs na najciekawszy strój historyczny.

W tym roku swoje drzwi otworzą najważniejsze muzea w naszym województwie: Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, Muzeum w Żywcu, Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej i Skansen w Pszczynie. W Rudzie Śląskiej będzie można poznać tajemnice codzienności pracy drukarzy, a w Katowicach na Targach Książki spotkać wybitnych autorów i porozmawiać o przyszłości naszej codziennej przyjaciółki – książki. Jeśli znużą nas warsztaty, wykłady, wycieczki, spacery historyczne i edukacja, to proponujemy inscenizacje historyczne, przejażdżkę zabytkowym samochodem, koncerty regionalnych zespołów, konkursy kulinarne, dożynki i festyny. W tym roku każdy znajdzie coś dla siebie! Wstęp wolny. Zapraszamy, bo Śląskie to przede wszystkim pozytywna energia!

Wszystkie imprezy w woj. śląskim objęli honorowym patronatem Wojewoda Śląski i Marszałek Województwa Śląskiego.

Szczegółowy program EDD w woj. śląskim znajduje się tutaj:

Kalendarium EDD 2012 w woj. śląskim