Tajemnice codzienności mieszkańców Śląska Opolskiego

W dwa wrześniowe weekendy (8-9 i 15-16) warto sobie zarezerwować czas, aby wziąć udział w 20., jubileuszowej, edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W województwie opolskim 24 Organizatorów przygotowało 50 imprez i wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w 17 miejscowościach. Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji EDD poznamy tajemnice codzienności mieszkańców Śląska Opolskiego.

W sobotę 8 września o godz. 14:00 w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu odbędzie się wojewódzka inauguracja EDD. W programie m.in.: pokaz jesiennych prac polowych: zbiór ziemniaków (wykopki przy użyciu tradycyjnych narzędzi ręcznych oraz kopaczki konnej, zbiór do koszy wiklinowych), żniwa lniane (zbiór lnu przy użyciu sierpa), prezentacja pieśni związanych z pracami polowymi i dożynkami w wykonaniu zespołu śpiewu tradycyjnego „Niezłe ziółka”, pokazy pracy twórców i rzemieślników ludowych, a także przyrządzanie i degustacja prostych, tradycyjnych potraw. Atrakcją będzie przejażdżka wozami drabiniastymi.

Niedzielę 9 września (od godz. 15.00) warto spędzić w Gogolinie – Karłubcu, gdzie Stowarzyszenie „Nasz Karłubiec” w ramach festynu ulicznego „Tajemnice codzienności” przygotowało wielopokoleniowe spotkanie „Ołma to mój skarb”. W programie pokaz przekazywania wnuczkom przez babcie wiedzy i umiejętności na temat robótek ręcznych, szycia ubranek, dawnych zabaw i gier. Będą też konkursy dla trzech pokoleń, polegające na udziale w następujących grach: kamyki, felga na drucie, cymbergaj, spalone, krajzel, wyścigi na skakankach, gogi.

W piątek 14 września o godz. 17:00 proponujemy wybrać się do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu na prelekcję połączoną z prezentacją tradycyjnego stroju ludowego opolskiego.

W sobotę 15 września (w godz. 10:00 -13:00) warto zajrzeć do Publicznego Gimnazjum w Biadaczu, gdzie będzie można posłuchać zespołu regionalnego ,,Biadaczanie’’ i repertuaru chóru ,,Muzyka Viva’’ oraz zwiedzić Szkolne Muzeum Etnograficznego im. Danuty Zalewskiej. Po południu (w godz. 14:00-17:00) proponujemy program artystyczny w gwarze śląskiej przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej w Popielowie.

W ramach wrześniowego święta dziedzictwa kilka ważnych muzeów w województwie opolskim otwiera swoje drzwi dla turystów. Spośród nich polecamy zwłaszcza Izbę Pamięci Regionalnej i Rzemiosła w Kuniowie (gmina Kluczbork), w skład której wchodzą kuźnia, piekarnia i izba regionalna. W zabytkowej, wyposażonej w stare narzędzia i sprzęty piekarni warto spróbować niepowtarzalnego smaku chleba własnoręcznie wypieczonego według starej, przedwojennej receptury, przekazanej przez miejscowego piekarza Wojciecha Palucha. Na wszystkie imprezy wstęp wolny. Polecamy!

Szczegółowy program EDD w woj. opolskim znajduje się tutaj:

Kalendarium EDD 2012