Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Mrok i zaduch w wąskim korytarzu 360 metrów pod ziemią w Zabrzu, wyprawa łódką, wilgoć i chłód w podziemnym labiryncie w Tarnowskich Górach, industrialne klimaty Katowic, Bytomia i Rudy Śląskiej, szyby dawnych kopalni, maszyny, które kiedyś podziwiała Europa, dreszcz emocji podczas przejażdżki kolejką wąskotorową – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Szlak Zabytków Techniki to prawdziwy hit turystyczny województwa śląskiego, który wiedzie przez najciekawsze zabytki techniki regionu. Powstawał jako projekt Wydziału Promocji Regionu, Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zrealizowany w kilku etapach od lipca 2004 r. do października 2006 r. Tworzy go 36 obiektów związanych z tradycją industrialną, w tym m.in.: Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach, Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku, Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach, Radiostacja w Gliwicach, Oddział Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach, Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, Skansen górniczy „Królowa Luiza” w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Szyb „Maciej” w Zabrzu, osiedle robotnicze „Ficinus” w Rudzie Śląskiej – Wirku, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe Bytom – Miasteczko Śląskie, osiedle robotnicze „Nikiszowiec” w Katowicach, Galeria „Szyb Wilson” w Katowicach, osiedle robotnicze „Giszowiec” w Katowicach, dworzec kolejowy w Sosnowcu, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Zabytkowa Stacja Wodociągowa „Zawada” w Karchowicach, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Tyskie Muzeum Piwowarstwa w Tychach, dworzec kolejowy w Biesku-Białej, Muzeum Techniki w Włókiennictwa w Bielsku-Białej, Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego w Ustroniu, Browar Żywiec i Muzeum Browaru w Żywcu.

Organizatorzy przygotowali kilka propozycji wycieczek: samochodowych, kolejowych, rowerowych, tramwajowych i pieszych. Docelowo Szlak Zabytków Techniki ma stać się najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w kraju i jako jeden z głównych markowych produktów turystycznych województwa śląskiego charakteryzować region na turystycznej mapie Polski i Europy.

Warto dodać, że ostatnio Górnośląskie Koleje Wąskotorowe doczekały się modernizacji trasy przejazdów. Miasto Bytom rozpoczęło realizację przebudowy trzech obiektów mostowych kolei wąskotorowej, które obecnie są w złym stanie technicznym. Dzięki przebudowom ma się poprawić bezpieczeństwo i jakość przejazdów na trasie kolejki a tym samym zwiększenie wykorzystania jej potencjału. Koniec prac zapowiedziany został na II kwartał 2013 r. Projekt przebudowy dofinansowany został ze środków unijnych.