Mini jajeczka Teresy Soboty

Twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej ma przed świętami Wielkiej Nocy moc pracy, bowiem sezon na zdobione jaja w pełni. Gorący przedświąteczny okres, mnóstwo zamówień, pakiety prezentowe dla rodziny i znajomych nie zniechęcają kroszonkarki do szukania nowych inspiracji.

Twórczyni zdobi jaja kurze, strusie, przepiórcze, a nawet mini jajeczka od papugi. Zdobienie tych maleńkich jaj, to nie lada wyzwania, bowiem masa pojedynczego jajeczka wynosi 5 g. Jaja papugi falistej mają ok. 27 mm wysokość i średnicę w najszerszym miejscu do 17 mm. To jednak nie zraża kroszonkarki z Olszowej:

„Lubię wyzwania i moja twórcza natura każe mi ciągle szukać czegoś nowego. W tym roku zdobię razem z wnuczkami tradycyjne jaja kurze, ale także sięgam po te mini jajeczka od papugi. Bawię się też kolorami – drapię nożykiem tradycyjne kroszonki w kwietny wzór opolski, ale także zdobię wydmuszki specjalnymi flamastrami” – wyznaje twórczyni.

Kroszonkarka nieustannie przekazuje swoją wiedzę i umiejętności wnuczkom, które dzięki projektowi „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej” bardzo mocno wciągnęły się w zdobienie jaj. Również pozostali uczniowie – uczestnicy projektu – nadal drapią kroszonki.

„To wielka siła tej tradycji, że ona wciąga, zagnieżdża się w sercu i głowie. Ale i projekt realizowany przez siedem miesięcy dzięki Fundacji „Dla Dziedzictwa” zrobił swoje i pozwolił uczniom nabyć niezbędne umiejętności i dał czas, aby skutecznie wciągnąć się w tę kruchą sztukę” – podsumowuje Teresa Sobota.

Przypomnijmy, kroszonkarstwo opolskie to jeden z przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które w 2019 r. wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pani Teresa Sobota z Olszowej jest twórczynią ludową zrzeszoną w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych – oddział w Opolu. W zeszłym roku realizowała projekt pn. „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej”, dzięki któremu przekazała swoją wiedzę i umiejętności młodszemu pokoleniu opolskich kroszonkarek.

Fotografie: zbiory prywatne Teresy Soboty