IX Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Laureaci otrzymali cenne nagrody

W czwartek, 9 marca uroczyście wręczono nagrody laureatom IX Opolskiego testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Wydarzenie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Koordynator wydarzenia Tomasz Kwiatek wskazuje prozaiczny powód wieloletniej organizacji testu.

– W taki sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec pokolenia Żołnierzy Wyklętych. Cieszmy się z tego, że żyjemy w czasach, w których udział w sztafecie pokoleń możemy wyrażać poprzez zdobywanie wiedzy i rywalizację w teście – tłumaczył.

Patronami tegorocznej edycji byli dwaj oficerowie, uczestnicy powojennej konspiracji niepodległościowej: ppłk Antoni Olechnowicz ps. „Pohorecki” i por. Stanisław Kopik ps. „Zemsta”. Tych osób dotyczyło aż 20 z 30 pytań.

– Niektóre pytania były trudne, inne łatwe. Bez problemu znalazłam informacje o pułkowniku Olechnowiczu, ale trudniej było dowiedzieć się czegoś więcej o poruczniku Kopiku. Udział w teście to bardzo dobre doświadczenie – powiedziała Oliwia Szyrajew, zdobywczyni II miejsca w kategorii uczniów szkół podstawowych.

W kategorii dorosłych zwyciężył Jarosław Jurkowski. Jako jedyny w tej edycji zdobył maksymalną liczbę punktów. To nie pierwszy jego sukces. Pan Jarosław od kilku lat zajmuje wysokie miejsce na podium testu. Zawodnik zaznaczył, że wskazywanie patronów poszczególnych edycji testu ułatwia przygotowanie.

– Zapoznając się z życiorysami tych postaci nie ma większych trudności z udzieleniem dobrych odpowiedzi na 20 pytań. W takiej sytuacji można próbować walczyć o dobry wynik – powiedział.

Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Publikujemy nazwiska laureatów wraz z uzyskaną liczbą punktów i czasem rozwiązania testu.

Szkoły podstawowe:
I – Karol Dobrowolski, 25 pkt, 0:20:37;
II – Oliwia Szyrajew, 23 pkt, 0:12:58,
III – Maja Wolf, 22 pkt, 0:19:20.

Szkoły ponadpodstawowe:
I – Konrad Walasik, 28 pkt, 0:20:32;
II – Karolina Walasik, 28 pkt, 0:21:14;
III – Emilia Lichowicz, 22 pkt, 0:09:49.
Dorośli:
I – Jarosław Jurkowski 30 pkt, 0:17:35;
II – Maciej Szemraj, 28 pkt, 0:20:42,
III – Adam Szczeliniak, 27 pkt, 0:13:11.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Dla Dziedzictwa”. Współorganizatorami: Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski i Fundacja „Zawołać po imieniu”.

Test odbył się przy mocnym wsparciu licznych partnerów i sponsorów, dzięki którym dla każdego z uczestników przygotowano upominki. Laureaci otrzymali cenne nagrody finansowe i rzeczowe, m.in. srebrne monety NBP, książki Tomasza Greniucha pt. „Zemsta. Biografia por. Stanisława Kopika 1914-1948”, wyroby specjalne z Gospodarstwa Rybackiego PGL Lasy Państwowe w Niemodlinie, vouchery na wybrane obuwie z PPO Strzelce Opolskie, czy karnet do opolskiej siłowni Xtreme Fitness Gyms.

Wszystkim laureatom, sponsorom i partnerom i patronom medialnym serdecznie dziękujemy!

Autor Marcin Żukowski, Nowa Trybuna Opolska

Tekst ukazał się w:

https://nto.pl/ix-opolski-test-wiedzy-o-zolnierzach-wykletych-laureaci-otrzymali-cenne-nagrody/ar/c1-17358149

Polecamy również inne relacje:

https://radio.opole.pl/100,681134,pod-patronatem-radia-opole-zwyciezcy-testu-wiedz

https://opole.tvp.pl/68410010/test-wiedzy-o-zolnierzach-wykletych-9-laureatow-nagrodzonych

https://opole.naszemiasto.pl/za-nami-ix-opolski-test-wiedzy-o-zolnierzach-wykletych/ar/c5-9232585