Zielarstwo i ziołolecznictwo to kolejny wniosek, który ma szansę trafić na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Oficjalnie wniosek podpisano 15 sierpnia 2022 r. podczas I Opolskiego EtnoFestiwalu na zamku w Niemodlinie. Będzie to trzynasty wniosek z regionu na tej prestiżowej liście.

Wniosek, w imieniu depozytariuszy z Dobrzenia Wielkiego, Kadłuba, Rozmierzy i Niemodlina podpisała liderka wspólnoty pani Róża Willim z Rozmierzy, która podczas konsultacji społecznych została upoważniona do wszelkich czynności związanych z przygotowaniem wniosku, jego promocją i kontaktów merytorycznych z Oddziałem Terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu, który udzielił wsparcia zielarkom.

Teraz wniosek trafi do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, a następnie pod obrady Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministerstwie Kultury i dziedzictwa Narodowego, której szefuje prof. Katarzyna Smyk.

Dodajmy, że na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest już 11 wniosków z województwa opolskiego. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to haft dobrzeński znajdzie się w zacnym gronie opolskich tradycji i zwyczajów znanych w całym kraju. Trzymamy kciuki!

Fot. Paweł Uchorczak

Relacje w mediach:

https://radio.opole.pl/124,8618,prof-katarzyna-smyk-opolskie-wnioski-sa-zazwycza&idf=809582

https://opole.tvp.pl/61864730/kolejne-opolskie-zwyczaje-na-liscie-szanse-maja-haft-dobrzenski-i-zielarstwo

https://radio.opole.pl/100,608534,opolszczyzna-z-kolejnymi-szansami-na-wpisy-do-kr

https://radio.opole.pl/124,8632,joanna-cicha-kuczynska-o-niematerialnym-dziedzic

https://opole.tvp.pl/61860049/zobacz-rozmowe-dnia-z-joanna-cicha-kuczynska