Haft dobrzeński w drodze na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

W poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. podczas I Opolskiego EtnoFestiwalu na zamku w Niemodlinie został oficjalnie podpisany formularz wniosku zgłoszeniowego na haft dobrzeński. Wniosek, w imieniu depozytariuszy z Dobrzenia Wielkiego podpisał lider grupy Piotr Szafrański, który podczas konsultacji społecznych został upoważniony do wszelkich czynności związanych z przygotowaniem wniosku, jego promocją i kontaktów merytorycznych z Oddziałem Terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu, który udzielił wsparcia hafciarzom.

-„Przed nami wysłanie wniosku do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, skąd trafi on pod obrady Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministerstwie Kultury i dziedzictwa Narodowego, której szefuje obecna na Etnofestiwalu prof. Katarzyna Smyk. Pozostaje nam tylko czekać na decyzję Rady”

– mówi Piotr Szafrański, twórca ludowy, hafciarz i Dyrektor Domu Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Warto wspomnieć, że pan Piotr Szafrański wraz z hafciarkami z Dobrzenia Wielkiego podczas Etno święta w Niemodlinie prowadził warsztaty poświęcone haftowi dobrzeńskiemu.

”Nasza przestrzeń warsztatowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co nas bardzo cieszy” – dodaje z dumą.

Dodajmy, że na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest już 11 wniosków z województwa opolskiego. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to haft dobrzeński znajdzie się w zacnym gronie opolskich tradycji i zwyczajów znanych w całym kraju. Trzymamy kciuki!

Relacje w mediach:

https://radio.opole.pl/124,8618,prof-katarzyna-smyk-opolskie-wnioski-sa-zazwycza&idf=809582

https://opole.tvp.pl/61864730/kolejne-opolskie-zwyczaje-na-liscie-szanse-maja-haft-dobrzenski-i-zielarstwo

https://radio.opole.pl/100,608534,opolszczyzna-z-kolejnymi-szansami-na-wpisy-do-kr