Grupa Mistrza Tradycji zaprezentowała się podczas Etnofestiwalu w Niemodlinie

Uczniowie kroszonkarstwa, którzy pod kierunkiem twórczyni ludowej Teresy Soboty z Olszowej poznają tajniki kruchej sztuki zdobienia jaj techniką rytowniczą zaprezentowali swoje umiejętności publicznie podczas I Opolskiego Etnofestiwalu w Niemodlinie. Uczniowie wystąpili we własnoręcznie ozdobionych koszulkach z motywem własnego wzoru, który ćwiczą na skorupkach zabarwionych wydmuszek.

Młodsi malowali wzory opolskie na drewnie, a starsi drapali kroszonki. Grupa skorzystała też z wielu atrakcji, jakie były dostępne w Niemodlinie podczas Etnofestiwalu. Dziewczyny pomogły również swojej Mistrzyni układać dywan kwietny z napisem UNESCO, który uatrakcyjnił program Ento święta Niemodlinie. Pani Teresa Sobota jest bowiem koordynatorką wniosku na wpis tradycji układania dywanów kwietnych na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO – pierwszego wpisu na listę światową z województwa opolskiego.

Fotografie Paweł Uchorczak

Zajęcia odbyły się w ramach projektu pn. „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej” realizowanego w 2022 r. przez Fundację „Dla Dziedzictwa” w ramach programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”, zadanie nr. 9 „Mistrz Tradycji”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

Patronat medialny: