Europejski Dzień Ptaków w Opolu

Ornitolog Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego w Opolu zabrał zainteresowanych w sobotę 2 października br. w podróż ornitologiczną po Pasiece z okazji Europejskiego Dnia Ptaków.

Na zbiórce o godz. 9.00 przed siedzibą MDK-u przy ul. Strzelców Bytomskich w Opolu stawiło się 16 osób (potem doszły kolejne). Po krótkim wprowadzeniu grupa amatorów miejskich ptaków ruszyła ul. Strzelców Bytomskich w kierunku Stawu Zamkowego przy ul. Barlickiego. Nie uszli nawet kilku kroków, jak przewodnik krzyknął: „grzywacz”. Rzeczywiście ptaka udało się zobaczyć, a niektórym nawet sfotografować. I tak ok. 20 minut grupa truchtem szła w kierunku stawu, co chwilę obserwując inne ptaki. Zanim doszli do Stawu Zamkowego odnotowali wiele gatunków ptaków w tym: kawkę, kosa, bogatkę, kopciuszka, gawrona, sikorę, wróbla i gołębie miejskie. Ciekawość grupy wzbudziła sroka siedząca na gmachu „Radia Opole”, która najwidoczniej była czymś bardzo zajęta, bo ani na chwilę nie usiedziała na miejscu, żeby można było ją uwiecznić na fotografii. Inaczej zachowywały się kaczki krzyżówki, których 30-osobowa rodzina mieszkała w Stawie Zamkowym. Biorące udział w spacerze dzieci były zafascynowane kaczkami.

Starszych zainteresowała bernika białolica. Jak stwierdził pan Łukasz: – „trudno stwierdzić, czy jest to migrant z Północy, być może ze Szwecji, czy ptak, który uciekł z hodowli”. Generalnie bernika białolica to bardzo ciekawy ptak z podrodziny gęsi w rodzinie kaczkowatych. Charakteryzuje się powtarzaniem „gwak gwak” przypominającym szczekanie.

Atrakcją była też pliszka górska, która normalnie nie występuje w Opolu, bo to ptak, który lęgnie się w bardziej bystrych i wartkich wodach, ale również na nizinach. Pan Łukasz stwierdził, że okaz, który nadleciał to albo samica, albo niedojrzały osobnik. Takich opowieści można było usłyszeć mnóstwo. Przy samym Stawie Zamkowych na Pasiece można spędzić cały dzień obserwując gwarne i bogate życie przyrodnicze. Warto korzystać z takich wycieczek i poznawać przyrodę w swoim najbliższym otoczeniu.

 

Europejski Dzień Ptaków obchodzony jest w Europie w dniu 1 października, a w Polsce w pierwszy weekend października. Jego celem jest ochrona ptaków oraz ich siedlisk, a także edukacja w tym zakresie. Wydarzenie w kraju koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest partnerem BirdLife International.