„Manfredus” Uniwersytet Ludowy w Łączniku

Dzieło śp. ks. Manfreda Słabonia w Łączniku będzie kontynuowane. Z czasem powstanie tam Uniwersytet Ludowy „Manfredus”, który będzie służył mieszkańcom, będzie miejscem spotkań i domem opolskich twórców ludowych.

Ks. Manfred Słaboń odszedł w niedzielę, 26 listopada 2023 r. w 82. roku życia i w 58. roku kapłaństwa. Był emerytowanym proboszczem parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łączniku i autorem „Słownika gwar śląskich” liczącego ponad 310 tys. haseł. Fascynowały go etnografia, kolekcjonerstwo, językoznawstwo, a także… samochody. Swoje dziedzictwo pozostawił w dawnym klasztorze sióstr elżbietanek (zwanym potocznie „klasztorkiem”) w Łączniku, w którym w 2021 r. otworzył muzeum i dom spotkań pod nazwą „Robertus”. Opowiada o tym reportaż Teresy Kudyby:

https://mega.nz/file/5H8jDawY#GdKWtAh5GObzkoPQP3x5Pa7Yt-MWxL55Z5b49c0-7Mg

 

Po śmierci księdza Słabonia, jego spadkobiercy postanowili stworzyć warunki, aby wola zmarłego została wypełniona, aby jego dobytek, który z miłością i pasją gromadził latami służył dobru, budował wspólnotę, promował wartości chrześcijańskie. W dniu 3 lutego 2024 r. odbyły się nasze konsultacje społeczne ze spadkobiercami, przedstawicielami parafian i lokalnych społeczności. Ustalono, że ostania wola śp. księdza Słabonia zostanie wypełniona, a we wsi powstanie Uniwersytet Ludowy „Manfredus” – na cześć jego twórcy. W sobotę, 17 lutego 2024 r. odbyło się społeczne sprzątanie „Manfredusa”, w którym udział wzięło około 40 osób, w tym: mieszkańcy wsi, parafianie, strażacy z OSP w Łączniku, a także sympatycy naszej Fundacji, w tym zwłaszcza panowie zrzeszeni w organizacji ojców tato.net.

Wstępne założenie jest takie, że w „Manfredusie” będą odbywały się spotkania i warsztaty promujące dziedzictwo kulturowe historycznego Górnego Śląska, a także chrześcijańskie dni skupienia. Będziemy rozwijać ideę Uniwersytetów Ludowych, których celem jest holistyczne kształcenie i uczenie się przez całe życie oparte na wartościach katolickich i tradycjach skandynawskich. Idea społecznych uniwersytetów ludowych zapoczątkowana została w Danii w XIX wieku przez Mikołaja Fryderyka Seweryna Grundtviga. W „Manfredusie” będzie miejsce dla każdego, kto chce podzielić się z innymi swoją wiedzą i umiejętnościami. Będzie domem opolskich twórców, ludzi kultury, każdego, kto będzie chciał się podzielić swoją wiedzą i umiejętnościami. W ulubionym pokoju śp. księdza Słabonia tzw. pokoju holenderskim utworzona zostanie izba Jego pamięci. Jednak dom, w którym jest też możliwość noclegu dla około 12 osób, trzeba utrzymać, dlatego proponujemy Państwu płatne warsztaty.

Ruszamy już w sobotę 13 kwietnia 2024 r. o godz. 12.00. Pierwsze warsztaty pt. „Duża moc małej pisanki” poprowadzi utalentowana pisankarka, twórczyni ludowa Dorota Garbiec.

Zapisy i rezerwacje na adres: [email protected].

Opłata warsztatowa 50 zł (os) na konto twórczyni ludowej nr 45102036680000550200249078 z dopiskiem Warsztaty Łącznik.

Płatność przelewem na konto twórczyni ludowej lub gotówką przed warsztatami.

Partnerzy:

Fundacja „Dla Dziedzictwa”

Stowarzyszenie Twórców Ludowych – Oddział w Opolu

Fundacja „Opolskie Dziuochy”

Towarzystwo Opolskich Plecionkarzy

Opolskie Towarzystwo Combrowe