Duża moc małej pisanki. Warsztaty pisania pisanek w Łączniku

W sobotę, 13 kwietnia 2024 r. o godz. 12.00 zapraszamy do „Manfredusa” w Łączniku na warsztaty pisania pisanek techniką batikową. Warsztaty poprowadzi utytułowana twórczyni ludowa Dorota Garbiec.

Pisanki kojarzone są z wieloma wierzeniami, zabiegami magicznymi czy leczniczymi (na ten temat zrobimy osobne spotkanie). W minionych wiekach jaja zdobiono nie tylko na wiosnę… wierzono nawet, że los świata zależy od tego ile powstanie pisanek każdego roku… Dopóki ludzie piszą pisanki świat istnieje. Warto więc wziąć udział w warsztatach pisania pisanek i podtrzymać ten piękny kolorowy zwyczaj w swoim własnym domu.

Podczas warsztatów w Manfredusie, przy ul. Sportowej w Łączniku (dawny Klasztorek), dowiecie się na czym polega pisanie pisanek techniką batiku – umiejętność ta została w 2020 r. wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Poznacie tajniki warsztatu twórczyni ludowej, zdobędziecie umiejętność pisania pisanek szpilką i barwienia jaj. Każdy z uczestników otrzyma dwie wydmuszki do napisania. Zapewniamy również kawę i herbatę, a przede wszystkim miłą atmosferę w ciekawym wnętrzu „Manfredusa”. 

Zdobienie jaj rozgrzanym woskiem to bardzo stara tradycja kultywowana przez Słowian. Warto ją poznać pod okiem doświadczonej twórczyni. 

Zapisy i rezerwacje na adres: [email protected].

Opłata warsztatowa 50 zł (os) na konto nr 45102036680000550200249078 z dopiskiem Warsztaty Łącznik lub gotówką przed zajęciami w sobotę 13 kwietnia.