Polecamy film Sławomira Mielnika „Dywany kwietne – z miłości do Boga”

Dywany kwietne – z miłości do Boga” to film Sławka Mielnika dokumentujący tradycję układania dywanów kwietnych na procesję Bożego Ciała na Śląsku Opolskim wpisaną w 2021 r. na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Premiera całego filmu (pierwszą część mogliśmy zobaczyć rok temu) Sławomira Mielnika odbyła się 24 listopada 2023 r. podczas seminarium „Partnerstwo dla dziedzictwa” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

Od samego początku wiedziałem, że będzie to film o ludziach, zaangażowaniu, relacji między nimi, a także spojrzeniu obok, jak widzą to badacze z zewnątrz. Zależało mi również na pokazaniu wielodniowych przygotowaniach, których nie widać, a które są rok rocznie niczym rytuał. Lubię bardzo wchodzić głęboko w temat, który realizuję. Zawsze szukam zwyczajnych zachowań w każdej sytuacji. Staram się być na tyle blisko, żeby widz czuł, że naprawdę uczestniczy w wydarzeniu”

– powiedział przed premierą Sławomir Mielnik.

Dokument powstał w ramach realizacji projektu pt. „Tradycja dywanów kwietnych na Opolszczyźnie – identyfikacja, plan ochrony oraz wzmacnianie tradycji” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

https://www.facebook.com/burmistrzujazdu/videos/1355266921770638/?locale=pl_PL

Fot. Błażej Duk