Słodkie kwiatki Ani znów zagościły w Ujeździe

Ozdobą seminarium „Partnerstwo dla dziedzictwa” w Ujeździe, które odbyło się w piątek 24 listopada 2023 r. były „słodkie kwiatki Ani”, czyli ciasteczka pani Anny Rusin z Lachowic w woj. małopolskim, która w zeszłym roku wygrała nasz konkurs cukierniczy pt. „Słodki dywan kwietny”. Ciastka są tak pyszne, że kto raz je spróbuje, zawsze będzie chciał więcej.

„Słodkie kwiatki Ani” to zestaw czterech przekładanych ciasteczek: kruche ciastko maślane z curdem cytrynowo-miodowym, kruche ciastko maślane z cudrem malinowo-miodowym, kruche ciastko maślane z kremem z gorzkiej czekolady z dodatkiem miodu i kruche ciastko maślane  z kremem z mlecznej czekolady z prażonymi orzechami włoskimi w miodzie. Kształt i dekoracja ciasteczek nawiązuje do symboliki układania dywanów kwietnych i do Bożego Ciała. Cztery ciasteczka i cztery smaki, to symboliczne nawiązanie do czterech Ewangelii, czterech stron świata, czterech ołtarzy stawianych podczas Bożego Ciała i czterech miejscowości z Opolszczyzny wpisanych na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To również symboliczne nawiązanie do logotypu projektu dywany kwietne, który stworzyła współpracująca z Fundacją „Dla Dziedzictwa” grafik Ewelina Skut. Ciastka posypane są cukrem pudrem, co ma symbolizować ubrane na biało dzieci sypiące kwiatki. Każde ciastko jest inne, podobnie jak inne są dywany w każdej z czterech miejscowości na Opolszczyźnie. Jury wzięło też pod uwagę sposób podania ciasteczek. Każdy zestaw „Słodkich ciasteczek” zapakowany jest w papierowe pudełko z okienkiem, przewiązane wstążeczką, co powoduje, że może to być ciekawy pomysł na prezent.

Przypomnijmy,  dnia 25 listopada 2022 r. w Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe obradowała kapituła konkursu cukierniczego na „Słodki dywan kwietny”. Dziewięcioosobowe jury miało za zadanie wyłonić zwycięzcę przyznając punkty za walory wizualne, smakowe, nawiązanie do tradycji układania kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała, a także ocenić jakość i skład użytych produktów, sposób podania i oryginalną nazwę wypieku. Ocenie jury podlegały także kwestie możliwości późniejszych dostaw zamawianych przez gminę wypieków. Po ocenie formalnej, kapituła konkursowa rozmawiała z autorami każdego zgłoszonego do konkursu wypieku. Emocji nie brakowało. Poziom konkursu był wysoki, a wszystkie wypieki zachwyciły kapitułę konkursu.

„Słodkie kwiatki Ani” wygrały nasz konkurs cukierniczy!

Fotografie: Błażej Duk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.