Sławomir Mielnik – fotograf niebanalny

Rocznik 1980, Opolanin. Człowiek szczęśliwy, bo praca jest jego pasją. Jak sam twierdzi, nie mógłby w życiu robić nic innego. Ciągle szuka nowych tematów, wyzwań. Jest przy tym konserwatystą – nie interesuje go podkręcanie zdjęć filtrami. W fotografii nie idzie na skróty – szuka głębi przekazu, prawdy. Jest niebanalny.

Miłością do fotografowania zaraził się od starszego brata Rafała jeszcze w szkole podstawowej. Z tego okresu czasu (ok. 15 lat) ma całkiem udane zdjęcia.

Inspiruje go Agencja Magnum Photos i stara fotografia. Robi zdjęcia aparatami analogowymi, cyfrowymi i pilotuje drona. Jego ulubiony aparat to … „taki, który masz przy sobie, bo bez niego nie zrobisz zdjęć”. W wolnych chwilach przegląda zdjęcia Roberta Capy, Rogera czy Cartier-Bressona, a także ogląda filmy pod kątem obrazu i operowania światłem. Mimo młodego wieku, ma spory bagaż doświadczeń w różnych dziedzinach sztuki „rysowania za pomocą światła”. I choć biegle opanował techniki oparte o wykorzystanie światłoczułości i kompozycji obrazu, a także rejestrowanie obrazów ruchu, to jego prace cechuje skupienie uwagi na człowieku.

– „Lubię wchodzić w nową przestrzeń i fotografować ludzi. Przez lata pracy nauczyłem się z nimi rozmawiać” – twierdzi.

Jego ujęcia są przemyślane, bardzo indywidualne, opowiadają historię wykorzystując tradycyjną narrację reportażu, której przez lata się nauczył. Ostatnio jego prace zdobiły teksty przygotowywane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws wpisania tradycji układania dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną w oparciu o Konwencję UNESCO z 2003 r.

Sławomir Mielnik ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Fotografia oraz Fotografię na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień pracuje jako fotoreporter. W latach 1999-2003 dla „Gazety Wyborczej” w Opolu, potem dla „Nowej Trybuny Opolskiej”. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą i współpracuje m.in. z „Rzeczpospolitą”, Agencją Edytor i Polską Agencją Prasową.

Jest współzałożycielem Fundacji2.8 oraz współorganizatorem „Opolskiego Festiwalu Fotografii”. Współpracuje także z Fundacją „Dla Dziedzictwa” i innymi instytucjami kultury w województwie opolskim i kraju. Ostatnio wciągnął go film. I na tym polu zaczyna odnosić sukcesy.

Sławomir Mielnik jest autorem 12 wystaw indywidualnych i ok. 50 zbiorowych. Zdjęcia jego autorstwa zdobią wiele publikacji i wydawnictw promujących Opolszczyznę. Szczególnie zadowolony jest ze swojej autorskiej wystawy pt. „20” podsumowującej jego 20-letnie fotografowanie Opolan, a prezentowanej w 2019 r. podczas 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Na tę wystawę składa się ponad 50 fotografii, z których część została wykonana jeszcze przed erą „cyfrówek”, na negatywach. Wyboru ujęć na wystawę dokonał z kilku tysięcy negatywów i 90 tys. plików elektronicznych.

Za swą działalność otrzymał m.in. nagrodę Prezydenta Miasta Opola w Dziedzinie Kultury. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień m.in. International Photographer of the Year w Londynie,  International Photography Award w Los Angeles, Moscow International Foto Awards,  Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Otworkowej, Grand Press Photo, Drone Film Festival.

Prowadzi własną stronę internetową, gdzie można obejrzeć niektóre jego prace: https://slawekmielnik.com/

NAGRODY:

2021 – wyróżnienie Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury

2017 – „Zabytkowa architektura wsi opolskiej 2016”. I miejsce, Opole/Polska
2017 – IPOTY International Photographer of the Year Awards, wyróżnienie – reportaż: życie codzienne, Londyn/Wielka Brytania
2016 – Tokyo International Foto Awards, brązowy medal – Architecture-Industrial, Tokyo/Japonia
2016 – Tokyo International Foto Awards, wyróżnienie – People-Wedding,  Tokyo/Japonia
2016 – Drone Film Festival, nagroda specjalna za film- „Najpiękniejsze miejsca”, Wrocław/Polska
2016 – International Photography Awards, wyróżnienie – People-wedding, Los Angeles/USA
2016 – International Photography Awards, wyróżnienie – Architecture-Industrial, Los Angeles/USA
2016 – International Photography Awards, wyróżnienie – Architecture-Historic, Los Angeles/USA
2016 – Moscow International Foto Awards, III nagroda – Architecture-Interiors, Moskwa/Rosja
2016 – Moscow International Foto Awards, wyróżnienie – People-Portrait, Moskwa/Rosja
2016 – Moscow International Foto Awards, wyróżnienie – Architecture-Industrial, Moskwa/Rosja
2015 – „Zabytkowa architektura wsi opolskiej 2015”. główna równorzędna, Opole/Polska
2015 – Moscow International Foto Awards, I nagroda – natura, Moskwa/Rosja
2014 – International Photography Awards, dwa wyróżnienia – architektura wnętrz, Los Angeles/USA
2014 – Nagroda Prezydenta Miasta Opola w Dziedzinie Kultury, Opole/Polska
2013 – Grand Press Photo, nominacja za fotoreportaż – środowisko, Warszawa/Polska
2013 – „Kultura źródłem zmian na obszarach wiejskich. Aktywność kulturalna na opolskiej wsi w obiektywie”. I nagroda, Opole/Polska
2012 – Ogólnopolski Konkurs Fotografii Otworkowej – Autokreacje, Grand Prix, Bydgoszcz/Polska