„Słodkie kwiatki Ani” wygrały nasz konkurs cukierniczy!

Konkurs cukierniczy zaskoczył jurorów i spełnił oczekiwania organizatorów. Zgłoszone wyroby zachwyciły oryginalnością, wyglądem, kolorami i smakiem. – „Prace, równie dobrze mogłyby brać udział w konkursie plastycznym. Oceniając te wypieki, czułem się jak na Procesji Bożego Ciała w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce, czy Zalesiu Śląskim, gdzie feeria barw, różnorodność i okazałość wprost fascynują” – stwierdził Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa” i członek jury.

Wczoraj, tj. 25 listopada br. w godz. Od 15.00 do 17.00 w Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe obradowała kapituła konkursu cukierniczego na „Słodki dywan kwietny”. Dziewięcioosobowe jury miało za zadanie wypełnić szczegółowe karty oceny, każdego ze zgłoszonych wyrobów cukierniczych i przyznać punkty za walory wizualne, smakowe, nawiązanie do tradycji układania kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała, a także ocenić jakość i skład użytych produktów, sposób podania i oryginalną nazwę wypieku. Ocenie jury podlegały także kwestie możliwości późniejszych dostaw zamawianych przez gminę wypieków. Po ocenie formalnej, kapituła konkursowa rozmawiała z autorami każdego zgłoszonego do konkursu wypieku. Emocji nie brakowało. Poziom konkursu był wysoki, a wypieki zachwyciły kapitułę konkursu.

 

Pierwsze miejsce i 1000 zł nagrody otrzymała pani Anna Rusin z Lachowic w woj. małopolskim za swój pomysł pod nazwą „Słodkie kwiatki Ani”. Zwycięski wypiek to zestaw czterech przekładanych ciasteczek: kruche ciastko maślane z curdem cytrynowo-miodowym, kruche ciastko maślane z cudrem malinowo-miodowym, kruche ciastko maślane z kremem z gorzkiej czekolady z dodatkiem miodu i kruche ciastko maślane  z kremem z mlecznej czekolady z prażonymi orzechami włoskimi w miodzie. Kształt i dekoracja ciasteczek nawiązuje do symboliki układania dywanów kwietnych i do Bożego Ciała. Cztery ciasteczka i cztery smaki, to symboliczne nawiązanie do czterech Ewangelii, czterech stron świata, czterech ołtarzy stawianych podczas Bożego Ciała i czterech miejscowości z Opolszczyzny wpisanych na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To również symboliczne nawiązanie do logotypu projektu dywany kwietne, który stworzyła współpracująca z Fundacją „Dla Dziedzictwa” grafik Ewelina Skut. Ciastka posypane są cukrem pudrem, co ma symbolizować ubrane na biało dzieci sypiące kwiatki. Każde ciastko jest inne, podobnie jak inne są dywany w każdej z czterech miejscowości na Opolszczyźnie. Jury wzięło też pod uwagę sposób podania ciasteczek. Każdy zestaw „Słodkich ciasteczek” zapakowany jest w papierowe pudełko z okienkiem, przewiązane wstążeczką, co powoduje, że może to być ciekawy pomysł na prezent z pobytu na Opolszczyźnie.

Jury doceniło też „Kwietny dywan na miodzie” – w kształcie prostokątnego dywanu kwietnego – przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zimnej Wódki, które otrzymało wyróżnienie i 500 zł nagrody. Ten wypiek upodobał sobie pan Mirosław Madejski, Zastępca Burmistrza Uniejowa, który ufundował paniom z KGW 2-dniowy pobyt w Uniejowie i zaproponował challenge w postaci wykonania podobnego ciasta z motywem dywanów kwietnych charakterystycznych dla Spycimierza. Pani przyjęły to wyzwanie!

Jury wyróżniło także „Miodową czekoladę z pralinami” kunsztownie wykonaną przez panią Aleksandrę Budę, która w Grabinie prowadzi własną pracownię artystyczną tortów i słodyczy pod nazwą „Słodka Budka”. Do pani Oli trafiła nagroda pieniężna w wysokości 400 zł ufundowana przez twórczynię ludową Helenę Wojtasik, prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a także radną powiatu opolskiego i dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury.

Własną nagrodę w wysokości 500 zł ufundował znany cukiernik i przedsiębiorca pan Lucjan Zimmermann, członek jury. Ekspert i branżowiec docenił smak, oryginalność i pomysłowość ciasta różanego stworzonego z pasją przez panią Teresę Nowak z Koła Gospodyń Wiejskich w Sieroniowicach.

Jak podsumował burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, przewodniczący kapituły konkursowej – wszystkie zgłoszone do konkursu wypieki prezentowały wysoki poziom, widać było zaangażowanie, pasję i kreatywność cukierniczek.

Wypieki oceniało jury w składzie:

– Hubert Ibrom, Burmistrz Ujazdu, przewodniczący jury

– Mirosław Madejski, Zastępca Burmistrza Uniejowa

– prof. Katarzyna Smyk, Przewodnicząca rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy MKiDN

– Andrzej Szoszkiewicz, koordynator wniosku o wpis elementu na listę UNESCO

– Rajmund Muskała, przedstawiciel depozytariuszy

– Helena Wojtasik, Prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych

–  Katarzyna Polaczek, dziennikarka TVP3Opole

–  Lucjan Zimmermann, przedsiębiorca, cukiernik

– Tomasz Kwiatek,  Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

Konkurs ogłosiliśmy wiosną tego roku. Zwycięskie ciasto zostanie słodkim symbolem tradycji układania dywanów kwietnych i będzie towarzyszyło warsztatom, spotkaniom partnerskim i innym uroczystościom związanym z promocją tradycji układania dywanów kwietnych. Zwycięzca będzie mógł liczyć na zamówienia okolicznościowe z gminy Ujazd.

Fotografie, Błażej Duk i FDD

https://www.strzelce360.pl/artykul/5057,gminy-ujazd-i-uniejow-zostaly-partnerami-rozstrzygnieto-tez-slodki-konkurs

https://sucha24.pl/artykul/ciasteczka-ani-z-lachowic/934127

https://nto.pl/slodkie-kwiatki-ani-wygraly-konkurs-cukierniczy-w-ujezdzie-zorganizowano-konkurs-na-slodkie-kwietne-dywany/ar/c13-17109163

Konkurs zrealizowano w ramach partnerstwa przy projekcie pt. „Tradycja dywanów kwietnych na Opolszczyźnie – identyfikacja, plan ochrony oraz wzmacnianie tradycji” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.