Ciasto czy ciastka? Jaki wypiek wygra konkurs cukierniczy „Słodki dywan kwietny”?

Emocji nie brakuje. Sycylia ma swoje „cycki św. Agaty”, Wadowice mają „kremówki papieskie”, a Ujazd będzie miał swój „słodki dywan kwietny”, który przez 365 dni w roku będzie przypomniał o tradycji kwietnych dywanów wpisanej na listę UNESCO. Zwycięski wypiek poznamy ok. godz. 17.00 w najbliższy piątek, 25 listopada br. po zakończeniu konwersatorium pt. „Partnerstwo dla dziedzictwa”, o którym pisaliśmy już wcześniej.

Jury konkursu cukierniczego w składzie:

Hubert Ibrom, Burmistrz Ujazdu, przewodniczący jury

– Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa

– prof. Katarzyna Smyk, Przewodnicząca rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy MKiDN

– Andrzej Szoszkiewicz, koordynator wniosku o wpis elementu na listę UNESCO

– Rajmund Muskała, przedstawiciel depozytariuszy

– Helena Wojtasik, Prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych

–  Katarzyna Polaczek, dziennikarka TVP3Opole

–  Lucjan Zimmermann, przedsiębiorca, cukiernik

– Tomasz Kwiatek,  Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

Sekretarzem kapituły konkursowej będzie pani Krystyna Kałużny, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe.

Jury konkursowe wyłoni zwycięski wypiek spośród 14 zgłoszonych propozycji. Laureat, oprócz walorów wizualnych i smakowych musi nawiązywać do tradycji układania kwietnych dywanów na Procesję Bożego Ciała.

Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości  1000 zł. Zgodnie z decyzją kapituły konkursowej, jury przyzna również wyróżnienia w wysokości 500 zł (nagroda ufundowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Działalności Kulturalnej w Ujeździe) oraz w wysokości 400 zł (nagroda ufundowana przez panią Helenę Wojtasik, członka kapituły konkursowej).

Konkurs ogłosiliśmy wiosną tego roku. Zwycięskie ciasto zostanie słodkim symbolem tradycji układania dywanów kwietnych i będzie towarzyszyło warsztatom, spotkaniom partnerskim i innym uroczystością związanym z promocją tradycji układania dywanów kwietnych. Zwycięzca będzie mógł liczyć na zamówienia okolicznościowe z gminy Ujazd.

Konkurs zrealizowano w ramach partnerstwa przy projekcie pt. „Tradycja dywanów kwietnych na Opolszczyźnie – identyfikacja, plan ochrony oraz wzmacnianie tradycji” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.