„Słodki dywan kwietny” – na zgłoszenia czekamy do 10 listopada!

Masz talent do pieczenia ciast i lubisz kwiaty? Jesteś pomysłowy/pomysłowa kreatywny/kreatywna? A może jesteś już profesjonalną florystką cukierniczą i potrafisz tworzyć cudne kwiaty? Koniecznie zgłoś swój udział w naszym konkursie cukierniczym, który organizujemy wraz z gminą Ujazd organizują konkurs dla cukierników i florystów cukierniczych na „słodki dywan kwietny”. Zadaniem uczestników Konkursu będzie stworzenie symbolicznego wyrobu cukierniczego (ciasto, ciastka itp.) na bazie miodu (jako wsparcie lokalnego pszczelarstwa) z posypką (oprawą) z motywem kwietnego dywanu (żywe kwiaty, lukier kwietny itp.).

Konkurs będzie trwał od 18 maja do 25 listopada 2022 r. Składa się z dwóch etapów – części informacyjno-opisowej (zgłoszenia do 10 listopada br.) i degustacji wyrobu w dniu 25 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe. Konkurs adresowany jest do profesjonalnych firm cukierniczych, florystów cukierniczych, a także do Kół Gospodyń Wiejskich, rodzin z dziećmi, małych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i osób fizycznych. Celem konkursu jest wyłonienie i promocja niecodziennego ciasta, które zachwyci oryginalnością, smakiem, finezją oraz symbolicznym nawiązaniem do tradycji układania dywanów kwietnych kultywowanej w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce, która w grudniu 2021 r. została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wykonane prace oceniać będzie jury, w skład którego wchodzić będą: Burmistrz Gminy Ujazd (Przewodniczący Jury), Joanna Cicha-Kuczyńska, Radca ds. UNESCO w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa,  prof. Katarzyna Smyk; Rajmund Muskała, przedstawiciel depozytariuszy; Helena Wojtasik, Prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych; Katarzyna Polaczek, dziennikarka TVP3Opole, przedstawiciel BBC i Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową (w wysokości 1000 zł) oraz pamiątkowy dyplom. Przede wszystkim będzie mógł liczyć na zamówienia, bowiem zwycięskie ciasto zostanie słodkim symbolem tradycji układania dywanów kwietnych i będzie towarzyszyło warsztatom, spotkaniom partnerskim i innym uroczystością związanym z promocją tradycji układania dywanów kwietnych.

https://opole.tvp.pl/62932455/tradycja-ujeta-w-przepyszny-sposob-mozna-sie-zglaszac-do-konkursu-slodki-dywan-kwietny

ZASADY OGÓLNE:

 1. Konkurs cukierniczy pn. „Słodki dywan kwietny” przeznaczony jest dla cukierników, florystów cukierniczych, w tym dla firm, osób prowadzących działalność gospodarczą, osób prywatnych i Kół Gospodyń Wiejskich.
 2. Wszystkie koszty związane z uczestnictwem w Konkursie uczestnik ponosi we własnym zakresie.
 3. Udział w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny.
 4. Konkurs składa się z dwóch etapów – w pierwszym należy wysłać zgłoszenia opisowe, w drugim – przygotować wyroby do oceny przez jury w dniu 25 listopada br. Zgłoszenia na formularzu stanowiącym załącznik do regulaminu Konkursu przyjmowane będą do dnia 10 listopada 2022 r. na adres: [email protected].
 5. Uczestnicy będą musieli przygotować ciasto lub ciastka na bazie miodu z kwietną dekoracją, które stanie się słodkim symbolem tradycji układania dywanów kwietnych.
 6. Wykonane prace oceniać będzie jury, w skład którego wchodzić będą: Hubert Ibrom, Burmistrz Gminy Ujazd (Przewodniczący Jury); Joanna Cicha-Kuczyńska, Radca Ministra ds. UNESCO, prof. Katarzyna Smyk; Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa, Rajmund Muskała, przedstawiciel depozytariuszy; Helena Wojtasik, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Oddział w Opolu; Katarzyna Polaczek, dziennikarka TVP3Opole, Tomasz kwiatek, Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa” i przedstawiciel BCC.
 7. Ocena zgłoszonych w konkursie wyrobów cukierniczych odbędzie się w piątek 25 listopada 2022 r. o godz. 12.00 w Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe.
 8. Niezależne jury wybierze zwycięzców konkursu i przyzna nagrody za I , II i III, a także wyróżnienia.
 9. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na witrynie internetowej niezwłocznie po zakończeniu obrad jury konkursowego, a zwycięski produkt zostanie zaprezentowany opinii publicznej na konferencji prasowej.
 10. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową (nie mniejszą niż 1000 zł) oraz pamiątkowy dyplom.
 11. Zwycięskie ciasto zostanie słodkim symbolem tradycji układania dywanów kwietnych
  i będzie towarzyszyło warsztatom, spotkaniom partnerskim i innym uroczystością związanym z promocją tradycji układania dywanów kwietnych.

Szczegóły w regulaminie:

Regulamin konkursu

formularz konkursu dla cukierników

 

 

Zadanie realizowane w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Działalności Kulturalnej w Ujeździe przy realizacji projektu pn. „Tradycja dywanów kwietnych na Opolszczyźnie – identyfikacja, plan ochrony oraz wzmocnienie tradycji”, dofinansowanego z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Słodki dywan kwietny, konkurs na wyrób cukierniczy trwa

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy projektu:

Komentarze są wyłączone.