Jesienne inspiracje

„Złota polska jesień” pod Górą Św. Anny jest wybitnie malownicza. Urzeka kolorami. Orgia barw i dźwięków, zapach powietrza i przyroda  inspirują twórczynię ludową Teresę Sobotę do tworzenia nowych wzorów i pomysłów na jajku. Ostatnio na kruchej skorupce zabarwionej wydmuszki wydrapała dywan kwietny…

-„Gdy dni są coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, to zasiadam na kanapie i drapię jajka. Dla mnie to relaks, sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków” – mówi twórczyni.

Mistrzyni Tradycji nieustanie urzeczywistnia nowe pomysły. Jest kreatywna, a pomysły czerpie z lokalnych przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na jajkach drapie kwietne chodniki, gołębie pocztowe, czy lokalnie występujące kwiaty i zioła.

– „Dziedzictwo dostarcza mnóstwo inspiracji. A u nas w powiecie strzeleckim jest przecież tego dużo. I muszę przyznać, że w całej mojej twórczości kroszonkarskiej przez te ponad 40 lat nie ma dwóch takich samych jajek!” – dodaje z dumą.

Swoje najnowsze prace pokarze uczniom podczas zajęć w ramach projektu „Mistrz Tradycji” realizowanego we współpracy z Fundacją „Dla Dziedzictwa”.

– „Spróbuję moich adeptów zainspirować do jesiennych wariacji na jajkach” – informuje.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Partnerzy:

 

Patronat medialny: