Koncert jazzowy w drewnianej świątyni w Rabce-Zdroju. Premiera albumu „Diavolezza” Piotra Damasiewicza i Kuby Wójcika

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju oraz Stowarzyszenie Lokomotywa mają zaszczyt zaprosić na koncert jazzowy, który odbędzie się 30 października o godz. 20.00. W skromnych progach drewnianej świątyni rozbrzmiewać będą dźwięki z albumu „Diavolezza” Piotra Damasiewicza i Kuby Wójcika. Są to artyści doskonale znani na scenie jazzowej i awangardowej.

Obaj wyróżniają się silnym muzycznym indywidualizmem i niezależnością artystyczną. Ich duet powstał z potrzeby eksploracji sonorystycznych przestrzeni, gdzie każdy dźwięk ma znaczenie, a całość przyjmuje postać muzycznej medytacji. Intrygujące połączenie brzmienia trąbki i gitary, wzbogacone o całą gamę perkusjonaliów, wokaliz i elektroniki, otwiera wielowymiarową przestrzeń do artystycznych poszukiwań.
Opowieść którą kreują, łączy w sobie duchowość i mistycyzm ze współczesnym, awangardowym podejściem do improwizacji.

Album „Diavolezza”, którego premiera towarzyszy koncertowi, jest efektem ich spotkania podczas rezydencji artystycznej w górskiej miejscowości Poschiavo w Alpach Szwajcarskich. Wysokogórski krajobraz oraz lokalne legendy związane z miejscami które odwiedzali, stały się bezpośrednią inspiracją dla ich muzycznych działań. Na płycie znalazły się nagrania zarejestrowane podczas dwóch wyjątkowych koncertów: we włoskim mieście Tirano i szwajcarskim Poschiavo.

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także
dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. Damasiewicz był reprezentantem Polski w czterech muzycznych
platformach międzynarodowych: Take Five Europe, Jazz Playes EuropeLaboratory, Art Meetings i Melting Pot Laboratory (Jazztopad). W dwóch ostatnich jako lider, kompozytor i instrumentalista rozwijał ideę otwartej improwizacji w zetknięciu z innymi dziedzinami sztuki. Obecnie doktoryzuje się na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko ,,drodze”. Jednymi z najważniejszych działań, na których się koncentruje, jak sam to określa, to podróże w głąb siebie i jednocześnie w głąb dźwięku.

Kuba Wójcik – gitarzysta i kompozytor. Twórca projektów z pogranicza jazzu i awangardy: Minim feat. Sainkho, Mad Ship, Damasiewicz / Wójcik, Kuba Wójcik’s Threak (feat. Bruun & Davidsen), a także avant-popowego duetu z Karoliną Beimcik – Karya.
Jego debiutancka płyta Minim Experiment – Dark Matter uznana została za Debiut Roku 2016 wg Polish Jazz Blog. Współpracował z takimi artystami jak Sainkho Namtchylak, Rolf Kuhn, Nils Davidsen, Peter Bruun czy Piotr Damasiewicz, a także z Cracow Improvisers Orchestra, oraz z Big Bandem pod dyrekcją prof. Leszka Kułakowskiego. Uczestnik międzynarodowego programu „You Me – Young Musicians playEurope”. Koncertował na festiwalach w kraju i poza granicami, m.in. w Danii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Austrii i Holandii. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Stypendysta w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jest współzałożycielem KOLD Fundacji i organizatorem Spontanicznych Kompozytorskich Spotkań. Wyróżniony Stypendium Artystycznym m.st. Warszawy na 2021 rok.

Bilet wstępu: 50 zł

Informacje o koncercie tel. 787 387 424

Organizatorami koncertu są Muzeum im. Wł. Orkana oraz Stowarzyszenie Lokomotywa. Partnerem organizatorów jest Fundacja Kinematograf. Instytucja Muzeum oraz obie organizacje pozarządowe mają siedziby i na co dzień działają na rzecz lokalnej społeczności Rabki – Zdrój. Muzeum im. Wł Orkana poza oczywistą działalnością wystawienniczą czy naukową od lat współorganizuje i wspiera również wydarzenia o innym charakterze, w tym koncerty. Działalność Stowarzyszenia Lokomotywa koncentruje się głównie w dwóch obszarach: prowadzenia teatru dla dzieci „Chrząszcz w trzcinie” oraz organizacji koncertów niekomercyjnych Artystów reprezentujących różne gatunki muzyki. Fundacja Kinematograf zajmuje się m.in. profesjonalną dokumentacją filmową oraz obsługą techniczną wydarzeń kulturalnych równocześnie organizując własne.

 

Materiały prasowe Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju