Wakacje z kroszonką

Na wakacyjnych warsztatach u twórczyni ludowej Teresy Soboty w Olszowej nie tylko skrobie się jajka! Tym razem uczniowie przenosili własne wzory z kroszonek na koszulki. Było dużo frajdy! Okazało się, że malowanie na tkaninie to nie to samo, co rysowanie na kartce papieru –jest o wiele trudniej… Ale za to efekt końcowy zaskoczył nawet samych uczestników warsztatów.

Na warsztatach kroszonkarskich u Teresy Soboty panuje luźna i przyjazna atmosfera. Uczniowie kontynuują swoją  przygodę z jajkiem, a co za tym idzie coraz bardziej oswaja się z opolską kroszonką. Dzięki temu każdy wypracował już sobie własny wzór i przerysował go na kartkę, aby w następnej kolejności przenieść go na bluzkę używając do tego mazaków do tkanin. Wszyscy pracowali w skupieniu, a po zaprasowaniu – można było koszulkę z własnym wzorem założyć. Uczniowie Mistrzyni Tradycji zaprezentują się w tych koszulkach już 15 sierpnia podczas I Opolskiego Etnofestiwalu na Zamku w Niemodlinie.

Projekt pn. „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej” realizowany w 2022 r. przez Fundację „Dla Dziedzictwa” w ramach programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”, zadanie nr. 9 „Mistrz Tradycji”. Prowadzenie nauki – szkolenia przez konkretnego „mistrza” (przekaz bezpośredni wiedzy i umiejętności osobom szczególnie zainteresowanym praktyczną kontynuacją danej profesji).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Partnerzy:

 

Patronat medialny: