Cap de Formentor, czyli najpiękniejsze widoki na Majorce

Półwysep Formentor jest najbardziej na północ wysuniętym przylądkiem wyspy Majorka. Stanowi 20 kilometrowej długości przedłużenie gór Serra de Tramuntana. Jest najpiękniejszym miejscem na tej hiszpańskiej wyspie. Widok wpadających do turkusowego Morza Śródziemnego stromych klifów górskich otoczonych dziką przyrodą jest wprost olśniewający. Nic więc dziwnego, że w 2011 r. pasmo górskie Serra de Tramuntana od Andratx po Cap de Formentor wpisano na Listę światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO.

Nazwa Formentor pochodzi o łac. wyrazu Frumentorum, czyli miejsce uprawy pszenicy, a miejscowi nazywają go El Punto de encuentro de los vientos, co znaczy „miejsce spotkań wiatrów”.

Ekscytująca jest również kręta droga prowadząca na Półwysep Formentor zaprojektowana przez architekta Antonia Parittiego Coll. Niestety, obecnie  ruch turystyczny na Cap de Formentor jest ograniczony i możliwe jest jedynie zwiedzanie tarasu widokowego Mirador d’Es Colmer (hiszp. gołąb) usytuowanego na 200 m skale z wieżą Albercutx. Jest to początek zachwycającego i niedostępnego półwyspu. Jak wieść niesie, z tego właśnie miejsca wypatrywano niegdyś piratów…Przy wejściu na taras widokowy znajduje się pomnik architekta Parittiego Colla – twórcy drogi na Formentor i tarasu widokowego Mirador d’Es Colmer.

Warta uwagi jest również przepiękna plaża Playa Formentor o długości ok. 1 km otoczona lasem sosnowym. Krystalicznie czysta woda o turkusowym kolorze przyciąga rzesze turystów spragnionych rajskich widoków.

Polecamy:

https://www.spain.info/pl/natura/krajobraz-kulturowy-sierra-tramuntana/

Półwysep Formentor – Majorka – najpiękniejsza część wyspy