Teresa Sobota i cudowna moc jajka

Okres świąt wielkanocnych to idealna okazja do praktykowania trudnej sztuki kroszonkarstwa. Mistrzyni Tradycji Teresa Sobota z Olszowej nie próżnowała i jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem warsztatów szkoleniowych (rozpoczynają się w maju br.), wzięła pod swoje skrzydła dwie dziewczynki – 8 letnią Natalię i 10-letnią Klaudię. Zajęcia nie były wykładem, lecz zabawą pobudzającą do kreatywności. Teresa Sobota ma tę umiejętność, potrafi zainteresować, a jajko… cóż ma cudowną moc przyciągania.

 Dziewczynki były bardzo zainteresowane nauką kroszonkarstwa. Skrobały, aż miło! Twórczyni pominęła oczywiście kwestie robienia wydmuszek, czy barwienia jaj i od razu przeszła do nauki odpowiedniego trzymania w dłoniach nożyka i zabarwionej na czerwono wydmuszki. Po opanowaniu umiejętności technicznych przyszedł czas na pierwsze kreski na jajku. Szybko okazało się, że dziewczynki mają zdolności manualne i plastyczne. Spod ich zręcznych małych paluszków zaczęły pojawiać się proste wzory kwiatów.

 

Teresa Sobota stwierdziła:

„Warsztaty z dziećmi uświadomiły mi, że wiele dzieci ma talent plastyczny i szybko opanowują technikę rytowniczą. Poznaję dzieci, które mnie zadziwiają tym, jak precyzyjnie i ładnie drapią jajeczka. Problem polega chyba na tym, że po prostu większość tych dzieci nie ma możliwości wykazania się, bo  nie  mają tych tradycji kroszonkarskich w domach. No niestety, jedne zajęcia z drapania jajek nie wystarczą, aby te dzieci złapały przysłowiowego bakcyla i same kultywowały tradycje. To wielka szkoda”.

Przypominamy, że do końca kwietnia br. trwa rekrutacja na ucznia Mistrza Tradycji – twórczyni ludowej Teresy Soboty z Olszowej. Warsztaty będą odbywały się w soboty (w godz. 10.00-17.00) od maja do grudnia 2022 r.  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie!

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Partnerzy: