„Kupoł” – polska restauracja we Lwowie

Będąc we Lwowie koniecznie trzeba przyjść i posmakować kuchni polskiej i rodzinnej atmosfery w polskiej restauracji „Kupoł” przy ul. Czajkowskiego 37, w pobliżu Cytadeli, Filharmonii Lwowskiej i dawnego Zakładu Narodowego Ossolińskich. Restauracja znajduje się w willi należącej do Maryli Wolskiej (1873-1930), poetki okresu Młodej Polski, córki Wandy Młodnickiej z domu Monné (1850-1923), narzeczonej przedwcześnie zmarłego wybitnego polskiego malarza Artura Grottgera (1837-1867).

Przywita nas zachęcająca i znajoma polska muzyka. Wnętrze przypomina dawny salon lwowski. W stylowo urządzonych pomieszczeniach można pooglądać stare zdjęcia, plakaty, wycinki z prasy lwowskiej i poczuć atmosferę polskiego Lwowa – świata przedwojennej Polski. Za ten wyjątkowy nastrój odpowiada dyrektorka lokalu, pani Beata Pacan-Sosulska.

W karcie menu – oczywiście po polsku – warto zawiesić na chwilę wzrok i przeczytać przesłanie, jakie zamieścili właściciele restauracji:

„W stóp Cytadeli, jednego z siedmiu zielonych lwowskich wzgórz, jest miejsce, w którym zatrzymał się czas, zachowując dla nas czar minionych lat, okruchy wspomnień. W restauracji „Kupoł” jak na kartach starego pamiętnika ożywa historia pięknej miłości Wandy Monne i lwowskiego malarza Artura Grottgera…”.

 

O problemach polskich restauracji we Lwowie podczas pandemii pisał m.in. „Kurier Galicyjski”:

https://arch.kuriergalicyjski.com/actualnosci/8540-polskie-restauracje-we-lwowie-w-czasach-pandemii

Polecamy:

https://www.youtube.com/watch?v=ywCxIiPMWSM