Muzyka jest dobrym sposobem, aby przekazywać wiedzę o dziedzictwie i historii – promocja płyty CD

Artysta Grzegorz Płonka i Tomasz Kwiatek, Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa” promowali II wydanie płyty CD pt. „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” w opolskich mediach. Tournée po redakcjach rozpoczęli od studia TVP3 Opole w programie „Opolskie o poranku”. Grzegorz Płonka powiedział, że ma szczególny, osobisty sentyment do historii Śląska, do powstań śląskich, ponieważ jego dziadek był powstańcem śląskim. Artysta stwierdził, że muzyka, zwłaszcza muzyka ludowa z tamtych czasów może zachęcić do zainteresowania się historią Śląska, historią powstań śląskich.

 „Wybierając pieśni na płytę „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” zdecydowałem, żeby nagrać je przy akompaniamencie kwintetu dętego – formacji niezwykle popularnej na Śląsku w pierwszych dekadach XX w. Kwintety dęte, w skład których wchodziły trąbki (lub trąbka i klarnet), waltornia, puzon, tuba przygrywały w czasie uroczystości rodzinnych, towarzyskich, zawodowych czy też – powstańczych zbiórek. Obecność kwintetu dętego na płycie jest nawiązaniem do muzycznej tradycji Śląska. Spoiwem z teraźniejszością są współczesne aranżacje młodego aranżera Andrzeja Kaszuby” – powiedział Grzegorz Płonka, którego dziadek był powstańcem śląskim.

Pytany o II wydanie płyty stwierdził:

„W reedycyjnym wydaniu płyty „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” chciałem jeszcze bardziej osadzić ją w naszych czasach. Obok utworów z pierwszego wydania wysłuchają Państwo remiksy czterech utworów, przygotowane przez młodych twórców: Phonic, KKu i Altreich Allstars.  Nowe wersje reprezentują muzyczne gatunki: house, trip hop, metal i punk. Chcemy w ten sposób wzbudzić wśród młodego pokolenia zainteresowanie pieśniami powstańczymi, historią Śląska z lat powstań i plebiscytu oraz zachęcić do twórczych działań na bazie tych tematów”.

Grzegorz Płonka zdradził też, że zafascynowany jest muzyką punk: –

„Miałem 16 lat gdy wybuchła rewolta punkowa na świecie, więc na płycie nie mogło zabraknąć i remiksu z tego gatunku. Jest też wersja metalowa i house. Wszystko po to, aby pokazać możliwości i zachęcić młodych muzyków do sięgania po tradycyjne pieśni ludowe, do szukania inspiracji w śląskiej tradycji”.

Tomasz Kwiatek zaznaczył, że nowe aranżacje starych, ludowych pieśni są adresowane do młodego pokolenia słuchaczy. –

„Teksty tych pieśni, mimo, że napisane sto lat temu, są nadal aktualne. Teksty utworów i dołączona do nich książeczka pozwalają odkryć na nowo powstania śląskie, inspirują do poszukiwań, pogłębiania wiedzy na ich temat. A tytułowy utwór daje dużo do myślenia, o tamtych czasach, emocjach i jest przestrogą dla rządzących, aby „nie myśleli tylko o swoim brzuchu” – zauważył Kwiatek. – „Muzyka jest dobrą formą, aby mówić o dziedzictwie i historii” – stwierdził Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

Potem były wywiady na antenie Radia Opole i Radia Doxa. Panowie opowiadali o tym, jak nadać drugie życie starym powstańczym pieśniom. Grzegorz Płonka stwierdził, że za sukcesem tej płyty stoją zdolni młodzi muzycy, których zaprosił do współpracy. Ich życiorysy i dorobek znajdują się w dołączonej do płyty książeczce. Warto dodać, że zaangażowanie do projektu kwintetu dętego też ma swoje umocowanie w historii – bowiem kwintety dęte, czyli „dęciaki” związane z orkiestrami górniczymi były bardzo popularne w okresie międzywojennym na Śląsku. Wszystko ma zatem swoje źródło w dziedzictwie, jego poznaniu i nowoczesnej interpretacji!

Krążek „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” zawiera 11 pieśni z czasów powstań śląskich w nowoczesnej aranżacji pod kierunkiem wybitnego śląskiego artysty Grzegorza Płonki. Pieśni pochodzą ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza.

Promocja płyty była również okazją do podziękowania dla tych, którzy dali szansę temu folkowemu projektowi i wsparli wydanie płyty. Mecenasami II wydania naszej płyty CD są: GAZ-SYSTEM S.A., Wodociągi i Kanalizacja Opole sp. z o.o. oraz Narodowy Bank Polski. Partnerem wydawnictwa są: Instytut Śląski w Opolu, Instytut Pamięci Narodowej, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, PFRON – Oddział w Opolu. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Zapytania i zamówienia płyty proszę kierować na [email protected]

 

Mamy nadzieję, że to nowe wydanie płyty CD z remiksami i 36-stronicową książką w twardej oprawie spotka się z zainteresowaniem nie tylko koneserów muzyki, ale także młodego pokolenia Polaków.