Dąb Niepodległości w Kuźni Raciborskiej

Na mapie pamiątkowych drzew województwa śląskiego przybyło kolejne – „dąb Niepodległości” w Kuźni Raciborskiej. Dnia 18 maja 2021 r., w 101 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, doradca wojewody śląskiego pan poseł Czesław Sobierajski wraz z Witoldem Witoszem, Nadleśniczym Rud Raciborskich posadzili „Dąb Niepodległości”. Drzewo (wraz z innymi 99 sadzonkami) poświęcił  Papież Franciszek w dniu 23 maja 2018 r. w Rzymie, podczas pielgrzymki Lasów Państwowych w Polsce, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pamiątkowy dąb szypułkowy rośnie na skwerze im. Świętego Jana Pawła II, przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Powstańców, nieopodal komisariatu Policji. Na skwerze umieszczono również 34 tonowy granitowy głaz narzutowy zwany Karolek (Lolek) z pamiątkową tablicą oraz krzyż.

Pomysłodawcą i inspiratorem upamiętnienia jest były Poseł na Sejm RP pan Czesław Sobierajski, który jest wielkim krzewicielem pamięci o nauce Papieża – Polaka, św. Jana Pawła II. Poseł Sobierajski podziękował dla burmistrza Kuźni Raciborskiej pana Pawła Machy, za realizację uroczystości z okazji urodzin św. Polaka. – Determinacja i ten głaz jak najbardziej odpowiadają również cechom charakteru burmistrza – powiedział Sobierajski. Były poseł przypomniał, że w ubiegłej kadencji Parlamentu z jego inicjatywy powołano do życia Zespół Parlamentarny ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II, który ma za zadanie krzewienie duchowego dziedzictwa papieża Polaka oraz rozpowszechnianie wiedzy o duchownym jako człowieku, poecie, kapłanie i pasterzu. Polityk zwrócił również uwagę, że sadzenie pamiątkowych drzew z okazji ważnych wydarzeń ma długą tradycję w Polsce. – To piękny przykład harmonii między naturą a kulturotwórczą działalnością człowieka – zauważył. – Papież to rozumiał i dlatego tak bardzo kochał przyrodę i Tatry – dodał.

Fot. Urząd Miasta w Kuźni Raciborskiej

Polecamy:

https://www.nowiny.pl/raciborz/178171-powstal-skwer-odslonieto-tablice-posadzono-dab-kuznia-raciborska-uczcila-101-rocznice-urodzin-karola-wojtyly-zdjecia-live.html