Unikalna płyta na stulecie III Powstania Śląskiego. Uwaga konkurs!

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego Fundacja „Dla Dziedzictwa” przygotowała drugie wydanie płyty Grzegorza Płonki „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”. Na krążku znalazło się 11 utworów i 5 remiksów z pieśniami powstań śląskich w nowoczesnej aranżacji pod kierunkiem wybitnego śląskiego artysty Grzegorza Płonki. Pieśni pochodzą ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza. Mecenasami wydania są: GAZ-SYSTEM S.A, Wodociągi i Kanalizacja Opole sp. z o.o. oraz Narodowy Bank Polski. Partnerem drugiego wydania są: Instytut Śląski w Opolu, Instytut Pamięci Narodowej, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, PFRON – Oddział w Opolu.

To nowe, poszerzone o ciekawie skomponowane remiksy, wydanie płyty „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” jest naszym hołdem, który oddajemy bohaterom i ofiarom III Powstania Śląskiego, z okazji 100. rocznicy tego zrywu patriotycznego Ślązaków. Mamy nadzieję, że to nowe wydanie płyty CD z remiksami i 36-stronicową książką w twardej oprawie spotka się z zainteresowaniem nie tylko koneserów muzyki, ale także młodego pokolenia Polaków.

Grzegorz Płonka o wyborze utworów na płytę powiedział:

Wybierając pieśni na płytę „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” zdecydowałem, żeby nagrać je przy akompaniamencie kwintetu dętego – formacji niezwykle popularnej na Śląsku w pierwszych dekadach XX w. Kwintety dęte, w skład których wchodziły trąbki (lub trąbka i klarnet), waltornia, puzon, tuba przygrywały w czasie uroczystości rodzinnych, towarzyskich, zawodowych czy też – powstańczych zbiórek. Obecność kwintetu dętego na płycie jest nawiązaniem do muzycznej tradycji Śląska. Spoiwem z teraźniejszością są współczesne aranżacje młodego aranżera Andrzeja Kaszuby.

W reedycyjnym wydaniu płyty „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” chciałem jeszcze bardziej osadzić ją w naszych czasach. Obok utworów z pierwszego wydania wysłuchają Państwo remiksy czterech utworów, przygotowane przez młodych twórców: Phonic, KKu i Altreich Allstars.  Nowe wersje reprezentują muzyczne gatunki: house, trip hop, metal i punk. Chcemy w ten sposób wzbudzić wśród młodego pokolenia zainteresowanie pieśniami powstańczymi, historią Śląska z lat powstań i plebiscytu oraz zachęcić do twórczych działań na bazie tych tematów.

Warto podkreślić, ze efektem porozumienia o współpracy Fundacji „Dla Dziedzictwa” z IPN – Oddziałem w Katowicach zostały zrealizowane dwa teledyski, które miały swoją premierę w Internecie w dniu 15 kwietnia br. Teledysk do utworu „Przyszli po wypłata górniki masami” jest dostępny po adresem https://youtu.be/hF_I5uNoDIg

 

Płytę można zamówić wysyłając do nas e-maila na adres [email protected].

Uwaga Konkurs!

Dla pierwszych 10 osób, które poprawnie odpowiedzą na pytanie konkursowe, wyślemy płyty CD bezpłatnie.

Pytanie konkursowe:

W jakim czasopiśmie w 1919 r. została opublikowana po raz pierwszy pieśń „Przyszli po wypłata górniki masami”?

Odpowiedzi proszę wysyłać na adres e-mail:  [email protected].

Fundacja „Dla Dziedzictwa”

Prezes Tomasz Kwiatek, M: 606 394 451