Dąb Pückler – największy dąb w województwie opolskim

Puckler_dab_5Dąb nazywany dębem Pücklera, rośnie na skraju parku podworskiego otaczającego dawną siedzibę rodową Pücklerów w Szydłowcu Śląskim, niedaleko Niemodlina. Jest największym dębem szypułkowym w województwie opolskim. Ma 550 lat, 900 cm w obwodzie pnia, 22 m wysokości i 16 m rozpiętości korony. Piękne, wspaniałe drzewo, zaliczane do pierwszej dziesiątki największych dębów szypułkowych w Polsce. Jest grubszy w obwodzie pnia o 2 m od słynnego „Bartka”, króla Puszczy Świętokrzyskiej i najstarszego spośród rosnących obecnie drzew tego gatunku w Polsce.

Dąb w 1953 r. został wpisany do rejestru pomników przyrody województwa opolskiego. Wnętrze pnia jest wypróchniałe i pozostawione jako unikatowa nisza, w której żyje wiele gatunków chronionych owadów. Drzewo jest też zasiedlane przez objęte ochroną prawną dziuplaki, wyprowadzające lęgi w dziuplach. Korona drzewa na przestrzeni wieków utraciła część konarów, a te które pozostały wzmocnione są stalowymi linami.

Z dębem związany jest przekaz ludowy, mówiący o pojedynku dwóch rycerzy o względy kobiety. Być może w legendzie jest trochę prawdy, ponieważ przy dębie leży głaz narzutowy, a na nim wyryta w 1867 r. słabo już dziś czytelna inskrypcja w języku niemieckim: ”Tu padł rycerz Sigismund Stosch, którego w pojedynku pokonał rycerz Wenzel Pückler Groditzki z Schedlau w 1537”.