Podsumowanie projektu badawczego w Ujeździe

Burmistrz Gminy Ujazd Pan Hubert Ibrom wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Działalności Kulturalnej w Ujeździe serdecznie zapraszają na seminarium „Partnerstwo dla dziedzictwa” dotyczące tradycji układania dywanów kwietnych. Będzie to okazja do podsumowania projektu realizowanego przez gminę w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Seminarium pn. „Partnerstwo dla dziedzictwa” rozpocznie się w piątek, 24 listopada 2023 r., o godz. 12.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe. Będzie to okazja do podsumowania projektu badawczego poświęconego tradycji układania dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała w Kluczu, Olszowej, Zimnej Wódce i Zalesiu Śląskim, która to 16 grudnia 2021 r. trafiła na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

W programie przewidziano kilka wykładów, m.in. o rekomendacjach do planu ochrony tradycji układania kwietnych dywanów, który wygłosi prof. Katarzyna Smyk, o roli archiwum społecznego we wzmacnianiu tradycji zgodnie z założeniami Konwencji UNESCO z 2003 roku, który przedstawi dr Arkadiusz Jełowicki, o dobrych praktykach w tradycji tworzenia kwietnych dywanów, który przygotowała prof. Magdalena Ziółkowska, czy o budowie marki na przykładzie Bożego Ciała w Spycimierzu, o czym opowie Andrzej Szoszkiewicz.

Ważną częścią spotkania będzie premierowy pokaz filmu zrealizowanego przez Sławomira Mielnika, prezentujący tradycję układania dywanów kwietnych na Śląsku Opolskim.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Polecamy:

https://www.strzelce360.pl/wydarzenie/267,posluchaj-o-waznej-tradycji-przed-nami-seminarium-o-dywanach-kwietnych

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.