Sobota u Matei

Nie chodzi w cale o dzień tygodnia lecz o twórczynię ludową Teresę Sobotę z Olszowej, która odwiedziła grupę Małgorzaty Matei i uczyła malowania wzoru z kroszonek i porcelany na płóciennych torbach.

„Warsztaty były dla nas bardzo inspirujące oraz zaskakujące ponieważ myślałyśmy, że po bombce nic nie będzie łatwiejsze do pomalowania farbami a tutaj zaskoczenie. Malowanie na materiale jest bardzo przyjemne i nie wymaga tak dużego nakładu pracy jak porcelana lub wcześniej wspomniana bombka”

– twierdzi Sandra Ejsmont.

Zadowolona z zajęć jest również twórczyni Teresa Sobota, która grupę pani Małgosi postrzega jako niezwykle zdolną i zaangażowaną:

„Uczennice są bardzo zdolne i ambitne i mają już własne wypracowane wzory i określone kierunki, w których zmierzają w swojej twórczości. Tak się dzieje, jeżeli ktoś robi to co lubi! Wówczas efekty pracy są wspaniałe”

– komentuje zadowolona z zajęć Teresa Sobota.

Twórczyni ludowa przywiozła ze sobą do Staniszczy Małych zestaw własnoręcznie ozdobionych sukienek, bluzek, koszulek i torebek. Pokazywała, tłumaczyła, opowiadała i podpowiadała na czym jeszcze można malować wzory z kroszonek. Na warsztatach u Mistrzyni Tradycji uczennice ozdabiały materiałowe torby flamastrami i farbami do tkanin, ale z zajęć wyszły już z pomysłami co jeszcze mogą w domu pomalować. Luźna, twórcza i wesoła atmosfera prowokowała do rozmów o wzorach, kwiatach i licznych obecnie na rynku farbach i markerach do tkanin.

Fotografie: Sandra Ejsmont, Małgorzata Mateja, Teresa Sobota

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.