II Festiwal Dziedzictwa i Tradycji w Strzelcach Opolskich

Tradycją się staje, że sierpień i wrzesień w naszym regionie upływają pod hasłem promowania lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wrzesień to naturalnie ogólnopolskie Europejskie Dni Dziedzictwa, w których Opolszczyzna aktywnie uczestniczy, ale i sierpień zamykamy z miłymi wspomnieniami. Niemodlin ma już swój Etnofestiwal, organizowany na Zamku wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, a Strzelce Opolskie przyzwyczajają publiczność do Festiwalu Dziedzictwa i Tradycji, którego druga odsłona miała miejsce w Powiatowym Centrum Kultury 26 sierpnia 2023 r.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Festiwalu, odbywała się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku wniosek projektowy nie uzyskał akceptacji, lecz imprezę zorganizowano ze środków własnych PCK oraz Powiatu Strzeleckiego. Ideą festiwalu jest promowanie lokalnych tradycji poprzez edukację kulturową, dlatego daje on przede wszystkim możliwość własnoręcznego stworzenia rękodzieła. Na stanowiskach warsztatowych w ogrodzie Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich można było upleść wianek kwiatowy, na warsztatach florystycznych prowadzonych przez doświadczoną florystkę Panią Danutę Zacharewicz. Tajniki zielarstwa i ziołolecznictwa na swoim stanowisku przybliżała Pani Katarzyna Kamerska-Kalińska. Na jej warsztatach można było wykonać własnoręcznie zielnik i posłuchać o dobroczynnej mocy ziół. Tuż obok, na stanowisku z ceramiką, powstawały gliniane naczynia, wykonywane na kole garncarskim, z pomocą prowadzącej – Pani Justyny Wolnej. Twórczyni ludowa – Pani Teresa Sobota prezentowała swój kunszt kroszonkarski, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami. Okazało się, że wśród widzów są nieodkryte talenty i tak jeden z nich – nota bene – inżynier budownictwa, w jedno popołudnie stworzył oryginalną kroszonkę. Na warsztatach zdobienia pierników wzorem opolskim, prowadzonych przez Panią Małgorzatę Zielińską były tłumy, przede wszystkim dzieci, ale ich prace nie były zbyt trwałe, bowiem słodkie przysmaki bardzo szybko znikały w ustach najmłodszych. Nowością tegorocznej edycji były warsztaty wielkoformatowego haftu, podczas których każdy mógł się przekonać, że „haftować każdy może” pod okiem pani Mirosławy Mai Tomanik. Tradycję układania kwietnych dywanów na Boże Ciało promowała wystawa fotografii Błażeja Duka, który z pasją i sercem od lat fotografuje nie tylko samą uroczystość, ale i przygotowania do niej, układanie kobierców, czy kwietne pejzaże okolicy.

Ogromną popularnością cieszyły się także przejażdżki na kucykach, malowanie buziek czy warsztaty bańkowe, których nie może zabraknąć tam, gdzie chcemy zachęcić do uczestnictwa najmłodszych. Podczas Festiwalu, równocześnie z warsztatami, także scena tętniła życiem. W pierwszej części wydarzenia zorganizowano Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, a pamiątkowe zakładki i pieczątki z Narodowego Czytania dostępne były przez cały czas trwania festiwalu. Dodatkowo na każdym stanowisku warsztatowym znalazły się cytaty z „Nad Niemnem”, nawiązuje do tego, co działo się w danym miejscu. Jak wiadomo w powieści Orzeszkowej nie brakuje opisów przyrody, czy zwyczajów, co pięknie komponowało się z tematem Festiwalu. Kulminacją atrakcji na scenie był koncert Zespołu „Słowianki” z coverowym repertuarem najpiękniejszym polskich piosenek, nie tylko ludowych. Mamy nadzieję, że to wydarzenie promujące lokalne tradycje na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych powiatu strzeleckiego i całego regionu.

Joanna Popów-Bogdoł, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich