Dagmara Kostrzewska – twórczy duch w zespole fundacji

Znana opolska plecionkarka, architekt, zabytkoznawca oraz była Miejska Konserwator Zabytków w Opolu dołącza do zespołu Fundacji „Dla Dziedzictwa”. Zajmie się m.in. organizacją Europejskich Dni Rzemiosła i będzie wsparciem lokalnych plecionkarzy w ich drodze na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Dagmara Kostrzewska uczestniczyła w przygotowaniu wniosku opolskich plecionkarzy na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, weszła w skład powołanego w grudniu br. Towarzystwa Opolskich Plecionkarzy z siedziba przy Gminny Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim a w Nowym Roku zajmie się promocją plecionkarstwa na szerszą skalę. Kim jest zdolna twórczyni?

Dagmara Kostrzewska to rocznik 1978. Od urodzenia mieszka w Opolu. Z wykształcenia mgr inż. architekt – 2002 r. ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 2003-2004 ukończyła studia podyplomowe z zakresu Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a w latach 2018-2019 projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Niespokojny twórczy duch o niezwykle zręcznych dłoniach i otwartym umyśle. Od zawsze interesowała się różnymi formami rzemiosła, sposobem wytwarzania i przetwarzania surowców w celu otrzymania form użytkowych. Początkowo pokochała koronkę, którą nauczyła ją mama. Próbowała sił jako kroszonkarka i zdobywała wyróżnienia na konkursach w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Jednak bardziej fascynowała ją praca i umiejętność posługiwania się  narzędziami i obróbką drewna. Swoich sił próbowała w snycerstwie i rzeźbie drewnianej oraz sztukatorstwie. W 2014 r. podczas warsztatów nauczyła się sztuki wyplatania z wikliny, co szybko stało się jej pasją połączoną z ciągłym poszukiwaniem i zgłębianiem tajników tego wspaniałego rzemiosła. W latach 2014-2016 studiowała na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Edukację zakończyła w 2016 r. dyplomem czeladniczym Wikliniarz – Plecionkarz i Ceramik form użytkowych. Od tego czasu bardzo intensywnie udziela się jako plecionkarka na licznych warsztatach i pokazach w woj. opolskim i w kraju. Wyplatanie towarzyszy jej na co dzień i praktykuje je w każdej wolnej chwili. Wyplata kosze z wikliny okorowanej, jak również misy i nieregularne formy ozdobne i ogrodowe z materiału świeżego, tj. różne odmiany wierzby, pnącza tylu winobluszcz, winorośl, leszczyna i dereń, a także miniatury z barwnika, sitowia i słomy.

Dagmara Kostrzewska prowadzi również zajęcia edukacyjne i uczy innych – zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Uwielbia zajęcia z osobami o szczególnych potrzebach. Jest niezwykle otwarta, empatyczna i czerpie radość z przekazu międzypokoleniowego.