Alexander Heinrich Friedrich von Humboldt – 250. rocznica urodzin wybitnego przyrodnika

W mijającym właśnie 2022 r. obchodziliśmy 250. rocznicę urodzin Aleksandra von Humbolda, wybitnego niemieckiego przyrodnika, podróżnika i twórcy nowoczesnej geografii.  Z tej okazji Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku przygotowało szereg ciekawych inicjatyw przybliżających postać tego wybitnego naukowca, w których udział wzięli niemieccy badacze, a także spokrewnieni z przyrodnikiem przedstawiciele rodziny von Humbold.

Oprócz sesji popularnonaukowej we wrześniu, wyjazdów studyjnych i ciekawych prelekcji powstał film autorstwa Teresy Kudyby pt. „Aleksander von Humbold na Śląsku i Słońsku”.

 

Przypomnijmy, Alexander Heinrich Friedrich von Humboldt urodził się w 1769 r. w Berlinie. Obchodzimy więc 250 lecie jego urodzin. Otrzymał gruntowne wykształcenie studiując między innymi we Frankfurcie nad Odrą, Berlinie, Getyndze i Freibergu. W ciągu swojego życia odbył liczne podróże po Europie, obu Amerykach, Azji. Jego wszechstronne zainteresowania uczyniły z niego jednego z największych  uczonych XIX wieku, który wpisał się na karty nauki i historii licznymi przełomowymi odkryciami. Jego ciekawy życiorys już opisaliśmy na stronie FDD.

Warto jednak dodać, że zanim Aleksander von Humboldt dał się poznać jako największy na świecie przyrodnik i podróżnik, w latach 1792- 1797 podjął pracę w urzędach górniczych Frankonii, w ówczesnych Księstwach Bayreuth-Ansbach, w służbie pruskiej. W lipcu 1792 roku, w randze mistrza nadgórniczego uczyniono go odpowiedzialnym za odbudowę, mającego wielowiekową tradycję, miejscowego górnictwa i hutnictwa. Jesienią 1792 r. Humboldt wyruszył w podróż, której celem było poznanie nowoczesnego górnictwa i hutnictwa. Przez Bawarię, Austrię i Czechy dotarł na historyczny Górny Śląsk. Na dłużej zatrzymał się w Tarnowskich Górach, skąd odbył liczne wycieczki do górnośląskich kopalń, Krakowa, Ojcowa i Wieliczki. W drodze do Wrocławia zatrzymał się między innymi w Opolu, aby 17 i 18 grudnia 1792 roku zawitać do Ozimka.  Warto wspomnieć, że podczas całomiesięcznego pobytu w Tarnowskich Górach Alexandra von Humboldta, w tutejszych kopalniach działały już cztery maszyny parowe. Wszyscy odwiedzający mieli pełną świadomość, że Pruska Królewska Huta Malapane w Ozimku produkowała w tym czasie części i kompletne maszyny parowe, przeznaczone nie tylko dla kopalń Tarnowskich Gór. Tym samym staje się zrozumiałe ich zainteresowanie, leżącym przecież w lasach na uboczu głównych szlaków, niewielkim Ozimkiem.

Polecamy:

Aleksander von Humboldt na Śląsku i Słońsku. Zaginiony raport przyjaciela Polaków

http://muzeum-hutnictwa.eu/2019/11/14/alexander-von-humboldt-goethe-i-zollner-na-slasku-i-w-ozimku/

http://muzeum-hutnictwa.eu/2022/09/22/konferencja-aleksander-von-humboldt-we-frankonii-na-slasku-i-w-polsce-2022-fotorelacja/

Alexander von Humboldt (1769-1859) – człowiek, który zmienił sposób postrzegania natury i przyrody