Medytacyjnie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu [fotorelacja]

Od lewej G. Płonka i o. W. Drążek

W niedzielę 18 grudnia w czasie dogrywki finałowego meczu Mistrzostw Świata Argentyna – Francja rozpoczęło się spotkanie „Medytacyjne ścieżki do Ja Jestem” w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Prowadzący spotkanie Grzegorz Płonka muzyk, kompozytor oraz inicjator powstania katowickiej grupy medytacyjnej, wchodzącej w skład Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej w Polsce zadawał pytania do o. Wojciech Drążek, misjonarza ze Zgromadzenia Misjonarzy z Mariannhill, krajowy koordynator Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej, którego misją jest przekazywanie żywej tradycji chrześcijańskiego dziedzictwa kontemplacyjnego poprzez propagowanie nauczania o. Thomas’a Keating’a i medytacyjnej praktyki modlitwy głębi.

Spotkanie w nastrojowym przedświątecznym klimacie było ilustrowana projekcją Wolność od znanego przygotowaną przez grafika Fundacji „Dla Dziedzictwa” Ewelinę Skut. Podczas spotkania najczęściej wśród prowadzących pojawiły się takie słowa jak wiara, zaufanie, nadzieja, modlitwa głębi, kontemplacja. – Prawdziwą wolność można uzyskać pozbywając się strach, lęku i zawierzając bezpośrednio Bogu! – mogli usłyszeć zebrani w kole uczestnicy spotkania. Pomogła im to zrozumieć na pewno wspólna praktyka medytacyjna, która odbyła się na siedząco, a także na leżąco gdzie były pomocne maty i poduszki. W przeżyciu duchowym niezastąpiona była muzyka Grzegorza Płonki z płyty Ja Jestem, zawierającej utwory napisane do fragmentów tekstów chrześcijańskich mistyków.

Na koniec można było osobiście zapoznać się z płytą oraz wyrobami ręcznymi wykonanymi na szydełku przez 11-letnią Klaudię, a nieobecni mogą zamówić płytę CD/MP3 przez www.zrzutka.pl/z/ja-jestem. Projekt „Ja Jestem” dociera w różne miejsca w lutym zawita do Planetarium w Chorzowie. Proszę obserwować nasz profil na FB i stronę www.

TK, fot. Maciej Węgrzyn/GSW Opole