Talent plastyczny, to tylko baza wyjściowa. Aby na kruchej skorupce jajka powstało misterne dzieło sztuki potrzeba czegoś więcej…

Uczniowie pod okiem Mistrza Tradycji – twórczyni ludowej Teresy Soboty z Olszowej uczą się cierpliwości, pewności siebie i wyczucia jajka.

– „Myślałam, że jestem cierpliwym człowiekiem, ale te jajka wymagają pokory, maksymalnego skupienia i czasu. Jestem plastykiem i nie wiem, czy mi to pomaga, bo jajko ma inną strukturę, to zupełnie inny materiał, na którym się pracuje. Aby osiągnąć zamierzony efekt, muszę pracować nad precyzją, ruchy nie mogą być chaotyczne i niezaplanowane. Z drugich zajęć
u Pani Teresy wyniosłam to, iż jajko to czas. Im więcej czasu poświęcimy nad tworzeniem danego wzoru, tym lepsze efekty możemy uzyskać. Jest to długotrwały proces, który uczy pokory. Jeszcze większej niż przy pracy malarskiej na płótnie. Tam można wykonać koleją warstwę, zakryć niepowodzenia, a na jajku widoczny jest każdy  ślad, który albo umiejętnie ukryjemy wplatając go we wzór, albo pozostaje widoczny”

– opowiada Katarzyna Latocha, historyk sztuki i malarka, uczestniczka projektu realizowanego przez Fundację „Dla Dziedzictwa”.

Inna z uczennic ma problem z wyczuciem jajka – dwa razy wydmuszka pękła jej w dłoniach. Inna natomiast, musi pracować z chusteczką, bo zbyt mocno pocą jej się dłonie. Podczas drugich zajęć z kroszonkarstwa Pani Teresa Sobota uczyła m.in. metody owijania palców (zabezpieczanie ich) przed nadmiernym uciskaniem narzędzia. Mistrzyni przygotowała również szablony jajek, na których uczennice mogły wykonać wstępne rysunki wzoru. Jest to fajny materiał porównawczy ukazujący postępy prac na skorupce jajka. Na następnych zajęciach uczennice nauczą się m.in. barwienia wydmuszek.

W ramach projektu powstanie też film dokumentalny pokazujący proces transmisji kroszonkarstwa autorstwa Sławomira Mielnika, znanego fotografa i filmowca.

Projekt pn. „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej” realizowany w 2022 r. przez Fundację „Dla Dziedzictwa” w ramach programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”, zadanie nr. 9 „Mistrz Tradycji”. Prowadzenie nauki – szkolenia przez konkretnego „mistrza” (przekaz bezpośredni wiedzy i umiejętności osobom szczególnie zainteresowanym praktyczną kontynuacją danej profesji).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

Partnerzy:

 

 

Patronat medialny: