Rowerem powstańczym szlakiem

To propozycja autorstwa dr Krzysztofa Kleszcza dla amatorów rowerowych wojaży. Przewodnik „Rowerem po Śląsku Opolskim. Miejsca pamięci, powstań śląskich i plebiscytu” zawiera informacje o 66 miejscach pamięci położonych na 14 trasach rowerowych o łącznej długości 750 km.  Popularyzacja miejsc pamięci powinna przyczynić się do większego zainteresowania nimi nie tylko potencjalnych turystów, lecz również gospodarzy terenu, co z kolei powinno zaowocować większą dbałością o te obiekty.

Przewodnik dla rowerzystów jest jedną z form uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nawiązuje do takich inicjatyw, jak „Szlak Powstańców Śląskich”, czy odznaki Turystyczno-Krajoznawczej „100-lecie Powstań Śląskich”, opracowanej przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach.

Autor, zapalony rowerzysta, twierdzi, że:

„Publikacja powstała z trzech powodów. Po pierwsze to stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rocznice powstań śląskich i  plebiscytu górnośląskiego, po drugie, chciałem zwrócić uwagę na te obiekty, ponieważ nie wszystkie one są w należytym stanie. Wreszcie po trzecie, to zamiłowanie do jazdy rowerem. Mam nadzieję, że trasy spodobają się i dużo osób przystąpi do zdobywania Powstańczej Odznaki Kolarskiej”.

 

Dr Krzysztof Kleszcz jest wicedyrektorem Instytutu Śląskiego w Opolu, doktorem nauk humanistycznych, językoznawcą, wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Opolskiego. Jego specjalizacja to dialektologia – jest m.in. autorem monografii Unifikacja języka mieszkańców wsi okolic Brzegu (2001), a także  ponad dwóch tysięcy haseł w Słowniku gwar śląskich (red. B. Wyderka), redaktorem serii wydawniczej Encyklopedia Wiedzy o Śląsku (13 tytułów w latach 2019-2021), współredaktorem (wraz z M. Krzempek) monografii Język-komunikacja (2008). W ostatnich latach pełnił funkcję koordynatora Programu Wieloletniego Niepodległa w Instytucie Śląskim (2019-2021).

Pan dr Krzysztof Kleszcz to również aktywista społeczny – przez dziesięć lat pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”. W tym czasie wydał książkę kucharską pt.  Kuchnia mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca (2012) oraz albumu fotografii Śladami naszych przodków. Album fotografii (2013). Ponadto zajął się odnowieniem nagrobków w Błce Szlacheckiej (dawny pow. Lwów, obecnie Ukraina). Łącznie odnowiono 10 pomników nagrobnych, w tym pomniki zamordowanych przez Ukraińców w 1918 r. księdza Adama Hentschela i nauczyciela Mariana Górala. Za tę działalność oraz popularyzację kultury dawnych Kresów II RP otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Województwa Opolskiego”.

Dr Krzysztof Kleszcz jest również działaczem samorządowym, entuzjastą turystyki rowerowej. W ubiegłym roku opracował trasy rowerowe i wydał przewodnik, prezentując w nim 66 miejsc pamięci na Śląsku Opolskim  (upamiętnienia oraz mogiły powstańcze) na 14 trasach rowerowych zaplanowanych jako wycieczki jednodniowe. Wybierając się szlakiem tych tras można zdobyć brązową, srebrną lub złotą Powstańczą Odznakę Kolarską.