Platan klonolistny na Placu Katedralnym we Wrocławiu

Zwiedzając Ostrów Tumski we Wrocławiu nie można go nie zauważyć. Jest zachwycająco piękny, potężny i ogromny. Uwagę zwraca nie tylko nagi, jakby odarty z kry i pokryty plamami pień, ale i bujna, szeroka korona. Już dziewięć lat temu  drzewo miało ponad 540 cm w obwodzie pnia.

Platan klonolistny (Platanus acerifolia), przez miłośników wrocławskiej przyrody nazywany „katedralnym” – rośnie samotnie w południowej części pl. Katedralnego pomiędzy kolumną Chrystusa Króla Wszechświata z 2000 r., a gotycką katedrą, w pobliżu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Drzewo zachwyca swoimi proporcjami. Ma masywny pień z długimi konarami i równomiernie rozłożoną koronę. Prawdopodobnie – jak twierdzą wrocławscy przewodnicy – został posadzony na miejscu zasypanej na początku XIX w. odnogi Odry, która opływała od wschodu Ostrów Tumski.

Złośliwi twierdzą, że mogła być też inna przyczyna posadzenia tego właśnie gatunku drzewa na wrocławskim Placu Katedralnym. Otóż, tajemnicą poliszynela jest, że platan, to ulubione drzewo mędrców, filozofów i …masonów.  Bez względu na genezę, platan klonolistny na pl. Katedralnym we Wrocławiu ma status pomnika przyrody i na mocy uchwały nr 28/80 Rady Miasta Wrocławia z dnia 11 grudnia 1980 objęty jest ochroną prawną.

Okaz Platanus acerifolia jest mieszańcem dwu gatunków: pochodzącego z Ameryki Północnej platana zachodniego i gatunku pochodzącego ze wschodu. Przy dobrych warunkach, drzewo może dożyć kilkuset lat. Warto dodać, że platany klonolistne znane są w Europie od ok. 1700 r. Zyskały popularność zwłaszcza jako drzewo parkowe i alejowe.

Literatura:

Borkowski K., Polskie drzewa, Poznań 2014.