Teledysk do utworu “Przyszli po wypłata górniki masami” na XIII Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Na XIII Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który odbył się w Gdyni dniach 29 września – 2 października 2021 r., w kategorii Wideoklipy startował teledysk do utworu z płyty wydanej przez Fundację „Dla Dziedzictwa”. I choć nagrody nie uzyskał, cieszy sam fakt prezentacji utworu szerszemu gronu odbiorców.

Utwór “Przyszli po wypłata górniki masami” pochodzi z płyty Grzegorza Płonki “Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”. Pieśni powstańcze ze zbiorów Adolfa Dygacza wydanej przez Fundację „Dla Dziedzictwa”. Wideoklip powstał w 2020 r. na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach.

Pieśń „Przyszli po wypłata górniki masami” zapisana została przez Adolfa Dygacza w Janowie (obecnie Katowice) w 1935 r.

Tekst tego utworu po raz pierwszy opublikowany był w 1919 r. w czasopiśmie “Powstaniec” (nr 8, 1919) z uwagą, że słowa śpiewa się na melodię znanej i popularnej wówczas pieśni “Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani”. Autor tekstu podpisał się nazwiskiem Jurczyk. Słowa tej pieśni były skracane i przerabiane. Z czasem dopisano do nich dwie nowe melodie nieznanych twórców. Pieśń ukazała się w zbiorach A. Dygacza: “Śląskie pieśni powstańcze 1919-1921”, Wydawnictwo “Śląsk”, Katowice (1958) oraz “Pieśni powstańcze”, Górnośląska Oficyna Wydawnicza SA w Katowicach (1997).

https://festiwalnnw.pl/festiwal-2021/konkursy/wideoklipy/